חיסון
צילום: gettyimages

זינוק במספר המתחסנים מפני שפעת מאז הבוקר

בקופות החולים צופים כי עד סוף היום יתחסנו עשרות אלפי אנשים. זאת לאחר ששני חולים מתו השבוע מסיבוכים של המחלה
דקלה אהרן-שפרן
25 בדצמבר 2019
15:36

לאחר ששני בני אדם מתו משפעת מראשית השבוע מדווחות היום (רביעי) קופות החולים על עליה במספר המתחסנים מפני המחלה. בקופת חולים מכבי דיווחו על אלפי מתחסנים מתחיל הבוקר וציינו כי בהתאםלקצב המתחסנים הצפי הוא לכ-10,000 מתחסנים עד סוף היום. זאת  לעומת קצב של 2,200 מתחסנים ליום בימים האחרונים. בקופת חולים כללית אומרים כי משעות הבוקר יש תכונה גוברת במרפאות כדי להתחסן נגד שפעת וכי הצפי הוא כי עד סוף היום יתחסנו בסניפי הקופה כ-18 אלף איש.

עד כה התחסנו השנה כ-900 אלף איש בקופת חולים כללית. במכבי חוסנו עד כה העונה כ-430 אלף איש. במאוחדת יותר  מ-205 אלף מבוטחים התחסנו ובלאומית כ-77 אלף בני אדם.

יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס, אמר כי מרבית חולי השפעת מתאשפזים במחלקות הפנימיות, מה שמביא להגברת העומס במחלקות ולאתגרים קשים המוטלים על כתפי הצוותים הרפואיים. פרופ' אליס אמר כי גם מעט החולים הקשים מאוד שמאושפזים בטיפול נמרץ - חוזרים לרוב למחלקות הפנימיות, לאחר שהתייצב מצבם. לדבריו, הבעיה אינה מחלת השפעת כשלעצמה, אלא סיבוכיה, ובעיקר היציאה מאיזון של מחלות כרוניות קיימות. הוא הוסיף כי מדובר בתחלואה מורכבת הדורשת בין השאר לבודד את החולים, להתנהל מול חולים מורכבים הדורשים דיסיפלינות שונות של טיפול וכן להתמודד עם זמני אשפוז ארוכים.

מראשית השבוע נפטרו שני בני אדם בבתי החולים בארץ מסיבוכים של מחלת השפעת. נוסף להם מאושפזים שלושה חולים נוספים במצב קשה. במשרד הבריאות הביעו אתמול דאגה משיעור ההתחסנות הנמוך וממספר החולים הקשים שממשיך לעלות. המשרד הציע בימים האחרונים לקופות החולים תמריץ כספי בתמורה להגדלת מספר המתחסנים.

קודם לכן התייחס יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופסור חגי לוין, בריאיון לתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב לריבוי מקרי המוות משפעת: "זה הגיע מוקדם השנה והגיע לרמה כמו בשיא של עונות קודמות. נכון להיום רק 16% התחסנו נגד שפעת".

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | צפו