חאלד משעל, ארכיון
צילום: אי-פי

הקאמבק של חאלד משעל: נערך להתמודד שוב על ראשות חמאס

פרסום ראשון: קטר וטורקיה דוחפות לבחירת משעל כדי לחזק את השפעתן על הארגון. המשמעות - מרכז הכובד של קבלת ההחלטות בחמאס יעבור מעזה לחוץ לארץ
גל ברגר
25 בדצמבר 2019
20:27

פרסום ראשון: מי שהנהיג את חמאס עד לפני שלוש שנים, חאלד משעל, נערך להתמודדות על ראשות ארגון הטרור בבחירות שיחלו בעוד כחצי שנה. המשמעות: מרכז הכובד של קבלת ההחלטות בחמאס יעבור מעזה לחוץ לארץ.
הבחירות הפנימיות בחמאס לבחירת הנהגת הארגון אמורות להתחיל במחצית השנייה של שנת 2020, בתהליך מדורג שיימשך כמה חודשים. כעת מתברר ששחקן ישן-חודש חוזר למגרש. משעל היה מנהיג חמאס מאמצע שנות ה-90 ועד לפני כשלוש שנים – וכעת נערך להתמודד מחדש על ראשות הארגון.

לפני כמעט שלוש שנים פינה משעל את המקום לאיסמעיל הנייה מעזה. כבר עכשיו משעל עושה יותר פגישות, מקפיד על הופעות פומביות תכופות יותר, ומקורביו מבינים שהוא מכין את עצמו. המנוע מאחורי ההתמודדות שלו הן קטר וטורקיה שרוצות באמצעותו להגביר את ההשפעה שלהן בתוך חמאס.

הפריימריז בחמאס יחלו רק במחצית השנייה של שנת 2020, ויסתיימו ברבעון הראשון של 2021. על פי ההערכה, משעל יציע להנייה – המנהיג כיום – לעבור להיות מספר 2 שלו. כך הוא גם תופס את הבכורה וגם דוחק את סאלח עארורי שהוא מספר 2 כיום.

המשמעות מבחינת ישראל אם משעל חוזר להיות מנהיג חמאס היא שמרכז הכובד של קבלת ההחלטות בחמאס חוזר להנהגה בקטר, לחוץ לארץ. כלומר מי שיחליט לגבי עזה יישב רחוק ולא ישלם את מחיר החלטותיו.
בצוק איתן, כשחמאס-עזה כבר רצה לסיים את המלחמה, משעל, שהיה המנהיג וישב בקטר, לחץ דווקא להמשיך, כיוון שמקטר – מבצע בעזה תמיד נראה יותר נוח. לכן בחירתו מחדש – אם אכן תקרה – היא לאו דווקא בשורה טובה לישראל.

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | צפו