קופת חולים מאוחדת
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

בהלת השפעת: עומס ומחסור בחיסונים בקופות החולים

בכל הקופות מדווחים על עלייה מסיבית במספר המתחסנים, לאחר מותם של שני חולים בשפעת
קטי דור
26 בדצמבר 2019
10:24

כל קופות החולים מדווחות הבוקר (חמישי) על עומס אנשים שמגיעים להתחסן נגד שפעת, ובחלק מסניפי הקופות אזלו החיסונים. קופת חולים מכבי הזמינה עוד 45 אלף חיסונים, שאמורים להגיע היום. 

בקופת חולים כללית מספר המתחסנים, נכון להבוקר, עומד על 930 אלף, ובמלאי יש עוד כמאה אלף חיסונים. בקופת חולים כללית יש עוד למעלה מ-30 אלף חיסונים, ונמסר כי בקופה דואגים לחדש את המלאי ולנייד חיסונים.

בכל הקופות מדווחים על עלייה מסיבית במספר המתחסנים מאז אתמול. זאת לאחר מותם של שני בני אדם בתחילת השבוע אחרי שחלו בשפעת. נוסף להם מאושפזים שלושה חולים נוספים במצב קשה. במשרד הבריאות הביעו השבוע דאגה משיעור ההתחסנות הנמוך וממספר החולים הקשים שממשיך לעלות. המשרד הציע בימים האחרונים לקופות החולים תמריץ כספי בתמורה להגדלת מספר המתחסנים.

יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס, אמר כי מרבית חולי השפעת מתאשפזים במחלקות הפנימיות, מה שמביא להגברת העומס במחלקות ולאתגרים קשים המוטלים על כתפי הצוותים הרפואיים. פרופ' אליס אמר כי גם מעט החולים שמאושפזים במצב קשה מאוד בטיפול נמרץ - חוזרים לרוב למחלקות הפנימיות, לאחר שהתייצב מצבם. לדבריו, הבעיה אינה מחלת השפעת כשלעצמה, אלא סיבוכיה, ובעיקר היציאה מאיזון של מחלות כרוניות קיימות. הוא הוסיף כי מדובר בתחלואה מורכבת הדורשת בין השאר לבודד את החולים, להתנהל מול חולים מורכבים הדורשים דיסיפלינות שונות של טיפול וכן להתמודד עם זמני אשפוז ארוכים.

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | צפו