אסדת לווייתן
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

השלב ה-3 בהרצת אסדת לווייתן יחל ביום שלישי

מדובר בשלב של נישוב - פעולת ההזרמה של הגז הטבעי מהבארות בלב ים לאסדה. במשרד להגנת הסביבה הבהירו כי אין הנחיות מיוחדות לתושבים וכי לפי חוות הדעת של המומחים, הפעולה לא צפויה לסכן את הציבור
מיכל וסרמן
27 בדצמבר 2019
16:25

המשרד להגנת הסביבה אישר לחברת נובל אנרג'י לפרסם היום (שישי) הודעה לציבור בדבר מועד הנישוב באסדת לוויתן שצפוי להתקיים ביום שלישי בכפוף לעמידה בכל התנאים הסביבתיים המקצועיים של המשרד. במשרד להגנת הסביבה הבהירו כי אין הנחיות מיוחדות לתושבים וכי לפי חוות הדעת של המומחים, הפעולה לא צפויה לסכן את הציבור.

הנישוב היא פעולת ההזרמה של הגז הטבעי מהבארות בלב ים לאסדה. הנישוב צפוי להתחיל ביום שלישי בשעה שבע בבוקר ולהימשך עד שמונה שעות.

בהודעת המשרד להגנת הסביבה נכתב: ביום שלישי ה-31 בדצמבר 2019 נחל את השלב השלישי בהרצת אסדת לוויתן. בשלב זה נפתח את שתי הבארות הראשונות, מתוך ארבע בארות המאגר, ונזרים מהן לראשונה גז טבעי לאסדת הטיפול. האמור יבוצע לאחר שהמשרד להגנת הסביבה ימצא כי נובל אנרג'י עמדה בכל התנאים שהציב המשרד.

"הפעילות שמבוצעת על האסדה אינה משפיעה על שגרת החיים. לאחר בדיקה של הנושא, משרדי הגנת הסביבה והבריאות קבעו שלא צפוי סיכון לתושבים ולכן אין שום צורך לשנות את שגרת החיים. כך הודיעו גם ראשי הרשויות המקומיות באזור ומשרד החינוך, ובית המשפט אישר את הפעילות המתוכננת.


"מודל פיזור המזהמים, שנבנה בהתאם לדרישות המשרד ובאישורו, והורץ באופן ייעודי לתקופת ההרצה, מעיד באופן חד משמעי כי תוספת הפליטה על החוף כתוצאה מתהליך הרצת האסדה צפויה להיות מזערית, בריכוז שלכל היותר יגיע ל 0.135 מיקרוגרם לקוב. ריכוז נמוך משמעותית מערך הסביבה והיעד היממתי לבנזן הקבוע בתקנות אוויר נקי שעומד על 3.9 מיקרוגרם לקוב. כלומר הרבה פחות מהתקן".

פעולת הנישוב צפויה להתחיל לאחר שביום שני האחרון, לא אפשר המשרד להגנת הסביבה את הפעולה, משום שלטענתו, נובל אנרג'י לא עמדה בכל התנאים המחמירים שהציב לה המשרד לקראת פעולת הנישוב. בהודעה נכתב כי המשרד הורה לחברה "להשלים את הדברים החסרים" עד למועד הנישוב הבא ולקבל אישור מהמשרד כי החברה עומדת בכל התנאים לתוכנית הנישוב. בנוסף, הורה המשרד לחברה לתת לציבור התראה של יומיים מראש על מועד הנישוב חדש.