ראשי חמאס יחיא סינוואר ואיסמעיל הנייה, ארכיון

חמאס סרב להפסיק את הפיגועים מיו"ש במסגרת הסדרה כוללת עם ישראל

פרסום ראשון: ההצעה הועלתה לאחרונה בידי גורמים זרים שנועדו עם הנהגת ארגון הטרור. בחמאס השיבו לגורמים כי כל הבנות באשר רגיעה עם ישראל נוגעות רק לרצועת עזה, ולא יכללו את הגדה, "שנמצאת תחת כיבוש"
גל ברגר
29 בדצמבר 2019
07:00

פרסום ראשון: חמאס סרב להפסיק את הפיגועים מיהודה ושומרון, במסגרת הסדרה כוללת עם ישראל. כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. ההצעה הועלתה לאחרונה בידי גורמים זרים שנועדו עם הנהגת חמאס.

בחמאס השיבו לגורמים כי כל ההבנות באשר לרגיעה עם ישראל נוגעות רק לרצועת עזה, ולא יכללו את הגדה, "שנמצאת תחת כיבוש", לשון התגובה. לא ברור אם ישראל ביקשה לברר את הנושא עם חמאס, או שמא אותם גורמים זרים פנו לארגון ביוזמתם.

נשאלת השאלה, מדוע אלמנט התחייבות חמאס לעצירת טרור מהגדה רלוונטי? התשובה היא כיוון שיש כעת ויכוח בין גופי מערכת הביטחון סביב השאלה האם לאפשר כניסה של פועלים פלסטינים מעזה לעבוד בישראל במסגרת הסדרה עם חמאס.

בכירים בצה"ל בהם מתאם פעולות הממשלה בשטחים נוטים לאשר זאת, ואילו בשב"כ מתנגדים. מדוע? בשב"כ אומרים דבר כזה: כל עוד חמאס ממשיך להכווין טרור מעזה בתוך יהודה ושומרון – הכנסת פועלים מעזה היא סיכון ביטחוני. הרי חמאס, שבודק כל מי שנכנס ויוצא מעזה, יכול לגייס חלק מהפועלים ולהפעיל אותם לטובת העברת הנחיות, כסף ודברים אחרים עבור התשתית הצבאית שהוא מנסה לבנות ביהודה ושומרון.

בשב"כ אומרים כי כל עוד זה המצב, הנזק בהכנסת פועלים מעזה רב מהתועלת, ועצירת הכוונת הטרור של חמאס מעזה לגדה צריכה להיות רכיב מהותי בכל הבנות או הסדרה. כאמור, חמאס כבר הודיע לגורמים הזרים שעמם נועד, שזה לא יקרה.

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, השר צחי הנגבי, אמר הבוקר בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי ההסדרה קרובה יותר מאשר בשנה האחרונה. לדבריו, יש עקשות בצד השני בין היתר בסוגיית השבת החטופים. "כל עוד לא יהיה סיכום בנושא - דברים חשובים לצד השני, כמו בנושא התשתיות, לא יהיו", אמר הנגבי.