הלוויית מחבלים בכפר סילוואד שליד רמאללה
צילום: פלאש 90

הקבינט אישר את קיזוז כספי הרשות למשפחות מחבלים

150 מיליון שקלים יקוזזו מהכספים שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית - הסכום שמועבר למשפחות מחבלים שנפצעו או נהרגו
עמיחי שטיין
29 בדצמבר 2019
18:35

בתום דיון שארך כשלוש שעות, הקבינט המדיני־ביטחוני אישר היום (ראשון) לקזז 150 מיליון שקלים מהכספים שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית, בהם את הסכום שהרשות מעבירה למחבלים פלסטינים ולבני משפחותיהם. כך נמסר מלשכתו של שר הביטחון נפתלי בנט שהעלה את ההצעה בקבינט בהתאם לחוק קיזוז משכורות המחבלים.

"זמן רב מדי אפשרנו לרשות הפלסטינית לשלם משכורות למחבלים. החגיגה הזו נגמרה עם החוק שהעברנו בכנסת", אמר בתגובה סגן שר הביטחון אבי דיכטר, מיוזמי החוק, שבירך על האישור. לדבריו, "כל עוד ברשות הפלסטינית ימשיכו לשלם משכורות למחבלים, נקזז להם מכספי המיסים עד השקל האחרון. במלחמה על הגנת אזרחי ישראל, לא יהיו פשרות".

לפי החוק שאושר בשנה שעברה, על שר הביטחון להביא בסוף כל שנה לאישור הקבינט דוח המפרט את סך הכספים ששילמה הרשות הפלסטינית למחבלים ולבני משפחותיהם. החוק קובע כי הסכום שחושב יחולק ל-12 תשלומים ובשנה שלאחר מכן יוקפא בכל חודש תשלום אחד מסך כספי המס שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית.

ישראל קיזזה עד היום את כספי המשכורות ששילמה הרשות לאסירים פלסטיניים ובני משפחותיהם. הסכום הזה עמד ב-2018 על כחצי מיליארד שקלים. הוא יתווסף עכשיו לסכום הונסף שבו ידון מחר הקבינט כשבסך הכול יתבקש הקבינט לאשר הקפאה של כ-650 מיליון שקלים מתקציב הרשות הפלסטינית.

בשבוע שעבר חתם השר בנט על צו המורה לעקל כספים מחשבונות הבנק של שמונה מחבלים, אזרחי ישראל, המקבלים משכורת חודשית מהרשות הפלסטינית בשל עבירות הטרור שביצעו. מדובר בכספים בהיקף של מאות אלפי שקלים. חמישה מבין שמונת המחבלים נושאים עונשי מאסר עולם.

כמו כן, הקבינט דן גם בסוגיית ההסדרה עם חמאס ברצועת עזה. הבוקר פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי חמאס סרב להפסיק את הפיגועים מיהודה ושומרון, במסגרת הסדרה כוללת עם ישראל. ההצעה הועלתה לאחרונה בידי גורמים זרים שנועדו עם הנהגת חמאס. בחמאס השיבו לגורמים כי כל ההבנות באשר לרגיעה עם ישראל נוגעות רק לרצועת עזה, ולא יכללו את הגדה, "שנמצאת תחת כיבוש", לשון התגובה. לא ברור אם ישראל ביקשה לברר את הנושא עם חמאס, או שמא אותם גורמים זרים פנו לארגון ביוזמתם.

צור גולדין, אחיו של חלל צה"ל הדר גולדין, שגופתו נמצאת בידי חמאס בעזה, תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון נפתלי בנט שהתחייבו, לדבריו, שכל הסדרה מול עזה תותנה בהשבת החיילים.