צילום ממקום התקיפה, הערב

ארה"ב תקפה מיליציה פרו איראנית בעיראק ובסוריה

דובר המיליציה אמר שנהרגו 24 פעילים ויש יותר מ-50 פצועים. דיווח: שגרירות ארה"ב בבגדאד פונתה מחשש לתגובה. בהודעת הפנטגון נמסר שהתקיפה בוצעה בתגובה לתקרית בה נהרג קבלן אמריקני ביום שישי
אלון אמיצי ורועי קייס
29 בדצמבר 2019
19:05
עודכן ב 00:02

צבא ארצות הברית תקף היום (ראשון) את המטה המרכזי של מיליציה עיראקית המקורבת לאיראן בשם "גדודי חיזבאללה", בגבול שבין עיראק לסוריה, כך הודיע משרד הביטחון של ארצות הברית. דובר המיליציה שהותקפה ג'עפר אל-חוסייני אמר לערוץ אל-מנאר שמספר ההרוגים עומד על 24 ויש יותר מ-50 פצועים. עוד אמר כי "אנחנו מחכים לפקודות של ההנהגה כדי להגיב על התוקפנות. בוודאות תהיה תגובה ראויה".

זמן קצר לאחר מכן דווח בערוץ סקיי בשפה הערבית על ירי רקטות לעבר בסיס א-תאג'י צפונית לבגדאד, שיש בו גם נוכחות אמריקנית. כמו כן, ערוץ אל-ערביה הפרו סעודי מדווח שצוות השגרירות האמריקנית בבגדאד מתפנה ממבניו באזור הירוק שבבירה, בעקבות התראות מידיות על תקיפה  מתוכננת בנציגות האמריקנית.

הפנטגון אישר את התקיפה והודיע: "תקפנו חמישה יעדים, בסוריה ובעיראק, של המיליציות השיעיות. בתגובה לתקרית ביום שישי שבה נהרג קבלן אמריקני ונפצעו כמה חיילים". גורמי צבא אמריקניים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שצבא הארצות הברית הוציא לפועל "מתקפות הגנתיות" בעיראק וסוריה, נגד ארגון "גדודי חיזבאללה". המתקפות כוונו לעבר חמישה מתקנים של הארגון, כולל מחסני נשק, ומבני פיקוד ושליטה.


"גדודי חיזבאללה" שהותקפו הערב על ידי ארצות הברית אומרים בהודעה כי חובה על כולם לפעול כדי להוציא בכל הדרכים הלגיטימיות את הנוכחות הצבאית האמריקנית מעיראק. בהודעה נכתב שהנוכחות האמריקנית הפכה לנטל על המדינה העיראקית ולמקור לאיומים והתקפות על כוחות עיראקיים. עוד נאמר שההתקפות האלה הן המשך להתקפות של ישראל נגד בסיסי המיליציות השיעיות". 

ביום שישי האחרון נהרג קבלן אמריקני ואנשי צבא אמריקנים נפצעו כתוצאה מירי רקטות לעבר בסיס צבאי באזור כירכוכ, שבצפון עיראק. מדובר בבסיס שיש בו כוחות אמריקניים. החשד הוא שמיליציות שיעיות כמו המיליציה המדוברת אחראיות לירי.

אתמול אמר קצין בכיר במשרד הפנים של עיראק כי אחת המיליציות במדינה הנתמכת בידי איראן, מנסה להסתיר טילים בליסטיים שקיבלה מטהראן. בריאיון לערוץ האמריקני בשפה הערבית "אל חורה" אמר הקצין כי הטילים מועברים ממחסני מיליציה בשם "גדודי חיזבאללה", למשאיות אזרחיות הנעות באזורים מאוכלסים בבירה בגדאד.

בריאיון נאמר כי עוזרו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה הורה למפקדים של מיליציית "גדודי חיזבאללה" לפנות מן המחסנים את הטילים שקיבלו בעת האחרונה מטהראן - טילים חכמים או טילים לטווח בינוני. עוד דווח כי מדובר ב-70-50 משאיות, שבאמצעותן מאומצת האסטרטגיה החדשה לאחסון הטילים באתרים ניידים.

שר החוץ ישראל כ"ץ אומר כי ההתקפה האמריקנית בעיראק ובסוריה היא נקודת מפנה במציאות האזורית מול התנהלות איראן וגרורותיה. לדברי כץ, "אם האיראנים יטעו בהבנת מהותה ועוצמתה של ארצות הברית הם יספגו מהלומות שלא ספגו מעולם".