טנקים, ארכיון
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

שילוב הטנקיסטיות בצה"ל: האפשרויות של הרמטכ"ל

כוכבי צריך להחליט האם להמשיך לקדם את שילוב הלוחמות ולספוג ביקורת מצד ארגונים חרדיים – או להעביר את ההחלטה לבג"ץ
רועי שרון
31 בדצמבר 2019
12:13

הקרב על הטנקיסטיות: הרמטכ"ל אביב כוכבי יקיים היום (שלישי) דיון מכריע בשאלה האם לשלב נשים בתפקידי לחימה בשריון. בתשובת צה"ל לבג"ץ, שהגישו שתי צעירות בספטמבר השנה, נכתב שההחלטה תתקבל עד סוף השנה. בהחלטת השופט מזוז נקבע שדיון בעתירה – במקרה שצה"ל יחליט לבטל את התוכנית – יתקיים לא יאוחר מחודש ינואר 2020, וכי על צה"ל להגיב לעתירה עד עשרה בינואר. בפני הרמטכ"ל עומדות שתי אפשרויות: לקדם את שילוב הלוחמות בשריון ולספוג מחאה מצד ארגוני רבנים, או לבטל אותו ולהשאיר לבג"ץ להחליט עבור צה"ל.


לפני כשנתיים וחצי התחיל צה"ל בתוכנית ניסיונית לשילוב חיילות לוחמות בשריון. במהלך תקופת הפיילוט ניהלו ארגוני רבנים קמפיין נגד המהלך בנימוקים דתיים ובנימוקים מבצעיים – עד שתוכנית השילוב הופסקה. היום הרמטכ"ל עומד לערוך דיון מכריע בתוכנית – ואז יוחלט אם תחודש או שההכרעה הזאת תעבור לידיים של בג"ץ. 15 חיילות נבחרו אז להשתתף בניסוי, ההכשרה נמשכה 34 שבועות.  11 חיילות סיימו את ההכשרה, ארבע מתוכן יצאו לקורס מפקדי טנקים, וסיימו אותו בהצלחה. 

הייעוד המבצעי של הטנקיסטיות היה להחליף טנקים של חטיבות השריון בגבול מצרים, כדי לאפשר להם להתאמן למלחמה. בכל מקרה הלוחמות לא היו מיועדות לתמרן בשטח אויב. צה"ל הכתיר את הפיילוט בהצלחה. קצין שריון ראשי אמר, ״אנחנו יכולים להגיד באופן ודאי – צוות לוחמות שריון בפיקוד מפקדת טנק יכול לקיים פעילות מבצעית במערך הגנת הגבולות". 

בתום הפיילוט החליט צה"ל להקפיא את שילוב הלוחמות, ומפקדות הטנקים נשלחו לתפקידי מטה. גורמים המעורבים בפיילוט טענו שהקפאת השילוב נובעת מהלחצים שהפעילו ארגוני הרבנים על מפקדי צה"ל.