אסדת לווייתן
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

אסדת לווייתן החלה לפעול; כמה תושבים עזבו את הבתים

חברת נובל אנרג'י החלה בהזרמה הראשונה של הגז הטבעי מהבאר בלב ים, לאסדת לוויתן. ההליך צפוי להימשך עד לשעה 15:00 • צוותים מתוגברים של המשרד להגנת הסביבה הוצבו באזור • תושב זכרון יעקב בכאן רשת ב: "הסתירו את שלב הנישוב"
מיכל וסרמן
31 בדצמבר 2019
06:59
עודכן ב 09:15

חברת נובל אנרג'י החלה הבוקר (שלישי) בהליך הנישוב, ההזרמה הראשונה של הגז הטבעי מהבאר בלב ים, לאסדת לוויתן. ההליך צפוי להימשך עד לשעה 15:00. צוותים מתוגברים של המשרד להגנת הסביבה הוצבו ביישובי חוף הכרמל בשמונה תחנות ניטור, באסדה ובמרכז הבקרה של חברת נובל אנרג'י. במשרד מדגישים כי אין שום הנחיות מיוחדות לציבור וכי ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף צפויה להיות נמוכה.

עם זה, תושבים כבר עזבו את בתיהם או מתכוונים לעזוב, מחשש לפליטת חומרים מסוכנים. במועצה האזורית חוף הכרמל אומרים כי כל מוסדות המועצה ובתי הספר יפעלו כסדרם, ואולם ועדי ההורים הודיעו כי ישביתו את הלימודים.

עוד הוסיף המשרד כי לפי חוות הדעת של כל המומחים אין צורך לפנות תושבים, ולא צפוי להם שום סיכון. עם זאת, תושבים רבים באזור כבר עזבו את בתיהם אתמול או מתכוונים לעזוב הבוקר מחשש לפליטת חומרים מסוכנים. במועצה האזורית חוף הכרמל אומרים כי כל מוסדות המועצה ובתי הספר יפעלו מחר כסדרם, אך ועדי ההורים הודיעו כי ישביתו את הלימודים. 


אביב לוי, תושב זכרון יעקב; ורונן ברגר, תושב מושב עין איילה, חלוקים בדעותיהם לגבי תהליך הנישוב. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אומר לוי  כי ניסו להסתיר מתושבי האזור שהוא מכנה "עוטף לווייתן" את שלב הנישוב, ברגר טוען מנגד כי לו הממשלה הייתה מסבירה את התהליך כראוי – אף תושב לא  היה בורח מהאזור.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ביום שישי האחרון אישר המשרד להגנת הסביבה לחברת נובל אנרג'י להתחיל בהליך הנישוב. זאת לאחר שבתחילת השבוע שעבר המשרד לא אפשר את התחלת הפעולה, משום שלטענתו, נובל אנרג'י לא עמדה בכל התנאים המחמירים שהוצבו לה לקראת הנישוב. בהודעת המשרד נכתב כי הוא הורה לחברה "להשלים את הדברים החסרים" עד למועד הנישוב הבא, ולקבל אישור מהמשרד שהחברה אכן עומדת בכל התנאים לתוכנית הנישוב.


המשרד להגנת הסביבה אף פרסם הודעה לציבור ביום שישי, לפיה הזיהום שתגרום האסדה הוא מזערי: "מודל פיזור המזהמים, שנבנה בהתאם לדרישות המשרד ובאישורו, מעיד באופן חד משמעי כי תוספת הפליטה על החוף כתוצאה מתהליך הרצת האסדה צפויה להיות מזערית, בריכוז שלכל היותר יגיע ל-0.135 מיקרוגרם לקוב. ריכוז נמוך משמעותית מערך הסביבה והיעד היממתי לבנזן הקבוע בתקנות אוויר נקי, שעומד על 3.9 מיקרוגרם לקוב. כלומר הרבה פחות מהתקן".