הפגנות בשגרירות ארה"ב בעיראק
צילום: רויטרס

המיליציות הפרו איראניות קוראות למפגינים לסגת מהשגרירות האמריקנית

לפי הדיווחים החלה נסיגה הדרגתית מהאזור. רשת אלג'זירה דיווחה שמפגינים מציתים אש בחומות החיצוניות של השגרירות האמריקנית בבגדאד. במקביל כלי תקשורת במדינה מדווחים שמספר רב של אנשים מגיעים לאזור השגרירות כדי להמשיך בהפגנות
עומרי חיים
01 בינואר 2020
10:36
עודכן ב 13:03

ההפגנות מול שגרירות ארצות הברית בעיראק התחדשו הבוקר (רביעי), ודווח על מספר רב של מפגינים בדרכם למקום. זמן קצר לאחר מכן דיווחו כלי תקשורת ערביים שהמיליציות הפרו-איראניות קוראות למפגינים לסגת מהמקום, כדי ליישם את הנחיות הממשל המקומי. לפי הדיווחים החלה נסיגה הדרגתית של מפגינים.

רשת אלג'זירה דיווחה שמפגינים הציתו אש בחומות החיצוניות של השגרירות האמריקנית בבגדאד. כלי תקשורת המזוהה עם המיליציות הפרו-איראניות מדווח כי יש נפגעים בשורות המפגינים עקב ירי הגז המדמיע. 

כתב רשת "אלמיאדין" בבגדאד דיווח שלפי ההערכות הגיע כוח של כ-100 חיילי מארינס אמריקנים אל השגרירות. הוא הוסיף שמקורות אמרו לרשת כי שיירה של 30 כלי רכב אמריקנים עושים דרכם אל השגרירות מדיאלה, מחוז הנמצא צפונית מזרחית לבירה. לפי דיווחים בתקשורת העיראקית הכוחות האמריקניים הנמצאים בתוך השגרירות יורים רימוני גז מדמיע לעבר המפגינים. 

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, גינה בחריפות את התקיפות האמריקניות בעיראק ואמר: "תראו מה האמריקנים עושים בעיראק ובסוריה. הם נוקמים בדאעש דרך אלחשד א-שעבי, ארגון הגג של המיליציות השיעיות. אני, הממשלה האיראנית והעם האיראני מגנים זאת לחלוטין".

בנוסף, חמינאי הגיב לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהאשים את טהראן במה שאירע בשגרירות בבגדאד. "הבחור הזה אומר כי הוא רואה באיראן אחראית לאירועים ושהוא יגיב לאיראן. אחת, אינך יכול לעשות דבר. שתיים, אם היית אדם לוג, מה שאתה לא, תיווכח כי פשעייך בעיראק ואפגניסטן גרם לאומות לשנוא אותך", אמר.

גם במהלך הלילה נכחו גורמים מהמיליציות השיעיות בעיראק מול השגרירות האמריקנית בבירה, זאת על אף ניסיונות אמריקניים ושל צבא עיראק להרחיקם מהמקום. מקורות ב"גרין זון" אמרו לעיתון "אל-ערבי אלג'דיד" שהמפגינים השמיעו קריאות נגד ארצות הברית ובעד איראן ומפקד כח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני. כמו כן, לפי העיתון גורמים מהמליציות השיעיות הגיעו לאזור ההפגנה, אליו נכנסו בתאום עם כוחות הביטחון העיראקיים.

הבוקר הגיעו לבגדאד כוחות של צבא ארצות הברית, אחרי ששר ההגנה האמריקני מארק אספר אמר כי "וושינגטון תשלח לאזור כ-750 חיילים באופן מיידי". אספר אמר בהצהרה שמסר לתקשורת כי הוא אישר את פרישתו של גדוד חיל רגלים באוגדת הטיס ה-82. הוא ציין שמלבד הפרישה המיידית, כוחות תגובה נוספים מוכנים לפרישה במהלך הימים הקרובים.

גורם צבאי אמריקני בעיראק אמר אתמול לכאן חדשות כי הם נערכים למתקפה מצד מיליציות איראניות. בעקבות הפריצה לשגרירות הוסיף הגורם שניתנו לכוחות הביטחון של ארצות הברית רענון הנחיות. בין היתר הם הונחו להימנע מפגיעה במפגינים, כדי לא להביא להסלמה. אך עם זאת, הוא הוסיף שההנחיה היא לעשות הכל כדי למנוע פגיעה באזרחים אמריקנים.