טורבינות

למרות המחאה: נחתמה תוכנית להקמת מאות טורבינות בצפון

הוועדה הלאומית לתשתיות תתכנס לדון בנושאף על רקע התנגדות התושבים. העלות הכוללת של המהלך עומד על 250 מיליון שקלים. מדובר בשבשבות בגובה 180 מטרים שיוצבו מהגלבוע ועד לחרמון
רובי המרשלג
01 בינואר 2020
14:11

משרדי האנרגיה, הביטחון, האוצר ורשות החשמל חתמו היום (רביעי) על תוכנית להקמת מאות טורבינות בצפון, מהגלבוע ועמק חרוד עד לחרמון. לפי הודעת המשרדים, מדובר בתוכנית בעלות 250 מיליון שקלים, שיאפשרו את ההקמה תוך שמירה על צרכי הביטחון. ביום שני הקרוב תתכנס הוועדה לתשתיות לאומיות, להכרעה בנושא, זאת על רקע מחאות המתנגדות להקמת החוות לייצור חשמל.

בשנים האחרונות מקודמת הקמתן של כ-70 טורבינות כאלה בגולן. לא מדובר בטורבינות המוכרות בתל ארסניה שבגולן, אלא בשבשבות גדולות פי שלושה, בגובה 180 מטרים, שגובהן כשל מגדלי עזריאלי בתל אביב. בגולן ניטש בשנים האחרונות ויכוח בעיקר בגלל הפגיעה הנופית, אבל גם חששות מהפגיעה בבעלי כנף, הרעש והפרעות נוספות.

בשטח כבר החלו לפני כמה חודשים להקים כמה חוות, והעמודים הענקיים מונחים במקום לקראת הנפתם. עיקר הוויכוח מתמקד כיום סביב חווה שאמורה לקום במטעי דרוזים, במורדות הגולן. רבים מבעלי הקרקעות טוענים שהם חזרו בהם מהסכמתם, ורק בדיעבד הם הבינו את משמעות המסמך שעליו חתמו. שאר הטורבינות יוקמו בשטחים מהר גלבוע ועד החרמון. 

הנושא הגיע לפני כחודשיים לקבינט הדיור שהחזיר את הדיון לוועדה. הבוקר חתמו ראשי המועצות בגולן על מכתב משותף שפונה לשרי הממשלה לעצור את אישורה של התוכנית.

מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם מסר עם אישור התוכנית: "המשרד רואה חשיבות רבה בקידום פרויקטים של אנרגיה מתחדשת. מתוך ראייה מאפשרת, השקענו משאבים רבים בקידום ההסכם ויחד עם צה"ל הסכמנו לקחת סיכונים מחושבים, כדי לאפשר את מימושו. המענה הטכנולוגי שגיבשנו יוצר את האיזון הנכון בין צרכי הביטחון לצרכי משק האנרגיה והגנת הסביבה. אנו מברכים על ההסכם ונפעל ליישומו".

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי הגיב גם הוא ומסר: "המשרד פועל בכל האמצעים על מנת לקדם את האנרגיות המתחדשות בישראל. קידום אנרגיות מתחדשות דורש התמודדות עם אתגרים רבים וביניהם בטחוניים, כלכליים ותכנוניים. ההסכם שנחתם מסיר מהשולחן את אחד הקשיים המרכזיים שעמדו בפני ענף זה. אנרגיית הרוח תצטרף לאנרגיית השמש ולגז הטבעי ליצירת משק חשמל המבוסס אנרגיה ישראלית ונקייה".