השופט גולדברג והשר ארדן
צילום: פלאש 90

יו"ר הוועדה למינוי בכירים: "אנחנו לא ועדת סינון, השר לא יכול להשיל מעצמו אחריות"

השופט בדימוס גולדברג בריאיון בלעדי לכאן רשת ב על הליך מינוי המפכ"ל: "הוועדה בראשותי לא דנה באף מקרה ביותר ממועמד אחד. אולי בהרכבים אחרים היו החלטות אחרות"
תמר אלמוג ומרדכי גילת
02 בינואר 2020
10:28

"הוועדה איננה שותפה להליך הבחירה, זו לא ועדת סינון ומינוי. השר לא יכול להשיל מעצמו אחריות" - כך אמר היום (חמישי) השופט בדימוס אליעזר גולדברג, יו"ר הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים, בתגובה לדברי השר גלעד ארדן אמש לפיהם ההחלטה להגיש רק מועמד אחד לבדיקה פוגעת בהליך מינוי המפכ"ל. בריאיון בלעדי למרדכי גילת ותמר אלמוג בכאן רשת ב הוסיף: "זה מה שארדן עושה כשהוא מגיש לוועדה יותר משם אחד. הוא גורם לכך שנהיה ועדת מינוי".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

עוד אמר השופט בדימוס: "אם תשב הממשלה ותחליט שבסמכות השר להגיש יותר ממועמד אחד – זו תהיה החלטה שתשנה את הכללים. היום אנחנו יושבים על פי הכללים הקיימים. יש היגיון בכללים. הוועדה אינה שותפה להליך הבחירה. זו לא ועדת בחירה או סינון או ועדת מינוי. הוועדה בראשותי לא דנה באף מקרה ביותר ממועמד אחד. אולי בהרכבים אחרים היו החלטות אחרות".


כאמור, הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים החליטה אמש ברוב קולות כי על השר להגיש מועמד אחד בלבד לכל תפקיד. השר ארדן הגיב להחלטה ואמר כי היא פוגעת בהליך המינוי. "לאור חוסר הוודאות שיוצרת החלטת הוועדה". לפיכך, ארדן הבהיר כי הוא ישקול את המשך ההליך. ״על מנת שלא ייווצר מצב, שפסילה של מועמד יחיד שהוגש תשאיר את המשטרה או את שב״ס ללא מפקד קבוע לתקופה ארוכה נוספת, קיים הכרח לבדוק במקביל כמה מועמדים וכך להבטיח את השלמת המינוי", אמר השר.

ארדן הוסיף: "לא מובן מדוע הוועדה מסרבת לבקשתי ומתעקשת על בדיקת מועמד אחד בלבד. בלתי נתפס שוועדה שהוקמה בעבר על ידי הממשלה כדי לייעץ ולסייע לשרים בהליכי המינוי, הופכת בפועל לגורם שקובע עבור השר את מי הוא יוכל להגיש לבדיקתה. זוהי עוד דוגמא לצורך לחזק את משילות הדרג הנבחר אשר האחריות על המינוי היא על כתפיו״.