ראש הממשלה נתניהו, ממשלת יוון מיצוטקיס ונשיא קפריס
צילום: חיים צח, לע"מ

ישראל חתמה על הסכם צינור הגז עם יוון וקפריסין באתונה

"ישראל הופכת למעצמת אנרגיה", אמר נתניהו במעמד החתימה לצד ראש ממשלת יוון ונשיא קפריסין. עלות מיזם ייצוא הגז הטבעי מישראל וקפריסין למדינות אירופה הוא כ-6 מיליארד אירו, והוא צפוי להסתיים להיבנות בתוך 5 שנים
ליאל קייזר
02 בינואר 2020
21:22

נציגי ישראל קפריסין ויוון חתמו הערב (חמישי) על הסכם להקמת צינור הגז איסט-מד (East-Med), לייצוא גז טבעי ממאגרי הגז הימיים של ישראל וקפריסין למדינות אירופה. במעמד החתימה שנערך באתונה נכחו מטעמה של ישראל ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ.

ראש הממשלה נתניהו אמר בטקס כי זה יום גדול לישראל ההופכת למעצמת אנרגיה. "חתמנו על הסכמי אספקה עם שכנים רבים, זה מחזק את הכלכלה", אמר נתניהו. הוא הוסיף: "אנחנו קוראים לכל מדינה נוספת שרוצה להצטרף להסכם - להצטרף".

אורכו הכולל של הצינור המתוכנן הוא כ-1,900 קילומטרים. כרבע ממנו יונח ביבשה, והשאר בים. עלותו של המיזם הוא כ-6 מיליארד אירו, והוא צפוי להסתיים להיבנות בתוך חמש שנים. קודם לחתימת ההסכם קיים נתניהו פגישות עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס ועם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס.

טורקיה הגיבה על ההסכם ומסרה: "חוסר הרצון בשיתוף פעולה איתנו הוא אינדיקציה מובהקת לעובדה שיש מי שמעדיפים התנהלות פוליטית מרשעת. אנו מזכירים למדינות החברות בפרוייקט שסגירת חשבונות 'מלוכלכת כזאת' מולנו, לא סייעה בעבר, וגם לא תסייע להם בעתיד". גם נשיא קפריסין הטורקית אמר כי "אין לתוכנית של צינור הגז היתכנות כלכלית - ומדובר אך ורק בהחלטה למטרות פוליטיות".