הרכב של סולימאני לאחר התקיפה
צילום: אי-פי

באיראן מאיימים בעקבות חיסול סולימאני: "ארה"ב צריכה לצפות לנקמה קשה"

חיסול סולימאני גרר תגובות מתלהמות של בכירים באיראן וגרורותיה. חסן נסראללה: "נקמת הדם מול הפושעים שהרגו אותו היא באחריות כל המתנגדים והלוחמים ברחבי העולם". נשיא איראן: איראן תנקום עבור פשע אכזרי זה". ביקורת על החיסול במפלגה הדמוקרטית בארצות הברית - ביידן: טראמפ השליך מקל דינמיט לתוך חבית אבק שריפה
כתבי כאן חדשות
03 בינואר 2020
06:35
עודכן ב 12:11

חיסול קאסם סולימאני על ידי ארצות הברית לפנות בוקר (שישי) גרר תגובות ואיומים רבים של בכירים ונושאי תפקידים באיראן. המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי איים: "על ארצות הברית לצפות לנקמה קשה וחמורה". חמינאי אמר שהחיסול יכפיל את המוטיבציה של "ההתנגדות" נגד ארצות הברית ונגד ישראל. 

מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה ביכה את מותו של מי שהיה בעל בריתו הקרוב ביותר. "אני מקנא בסולימאני על המוות ועל הגמול העצומים הללו", אמר נסראללה. "נקמת הדם מול הפושעים שהרגו אותו היא באחריות כל 'המתנגדים והלוחמים' ברחבי העולם"

רוסיה, המעצמה היריבה לארצות הברית, פירסמה הודעה בה היא מזהירה מפני התחממות האזור. "מדובר בהרפתקה אמריקנית מסוכנת שתגביר את המתיחות באיזור. שולחים תנחומים לעם האיראני", לשון הודעת משרד החוץ הרוסי. יו"ר ועדת החוץ הפרלמנט הרוסי, קונסטנטין קוסצ'וב, התבטא באופן חריף יותר: "רצח סולימאני הוא חדשות קשות שמבשרות על התנגשויות קרובות בין אמריקאים לכוחות שיעיים".

נשיא איראן חסן רוחאני, שבעבר פורסם על חילוקי דעות שלו עם סולימאני, הצטרף לשיח הממלכתי: "ננקום את הפשע החמור שביצעה ארצות הברית". שר החוץ האיראני ג'וואד זריף כתב בחשבון הטוויטר שלו - "מדובר בפעולה מסוכנת ומטופשת מצד ארה"ב, היא תישא באחריות על ההרפתקה המטופשת. סולימאני היה הכוח הפועל במלחמה בדאעש במזרח התיכון".

סוכנות הידיעות האיראנית פארס דיווחה שהמועצה לביטחון לאומי באיראן תתכנס על מנת לדון ב"פעולה הפושעת" שבה נהרג סולימאני. שמועות ברשתות החברתיות אף צופות שהמנהיג העליון עצמו ישתתף במועצה, דבר שאינו נוהג לעשות בדרך כלל. 

הסנטור הרפובליקני מרקו רוביו, בירך על הפעולה: "טראמפ שרטט לאיראן קווים אדומים ברורים ואת ההשלכות הנלוות במקרה שתחצה אותם. כוח קודס בחר בדרך של הסלמה. הם האשמים היחידים שהביאו לרגע המסוכן שעומד לפנינו"

הסנטור הבכיר לינדזי גרהאם מהמפלגה הרפובליקנית: "אנחנו צריכים להתכונן לאפשרות של תגובה איראנית חריפה. אם התוקפנות האיראנית תמשיך, ואני הייתי עובד במתקן נפט איראני - הייתי מודאג. אם איראן תמשיך בתוקפנותה, היא תשלם בהרס כבד, כולל הרס תשתית הנפט שלה"

במפלגה הדמוקרטית נמתחת ביקורת על הפעולה שעלולה לגרור מלחמה מול איראן ואילו לפי החוקה נדרש אישור של הקונגרס על מנת לפתוח במלחמה. סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן כתב בהודעה לתקשורת: "הנשיא טראמפ השליך מקל דינמיט לתוך חבית אבק שריפה. טראמפ חייב הסבר לעם האמריקני על מדיניותו ועל הדרך בה הוא מתכוון לשמור על שלומם של החיילים והאזרחים האמריקנים"

אליזבת' וורן, סנאטורית דמוקרטית ומועמדת לראשות המפלגה, הביעה חשש מההשלכות של החיסול: "סולימאני היה רוצח, אחראי למותם של אלפי בני אדם, כולל אמריקנים. אבל הצעד הפזיז מחמיר את המצב מול איראן ומגדיל את הסבירות לעוד מיתות וסכסוך חדש במזרח התיכון. העדיפות שלנו מחייבת להימנע ממלחמה יקרה"

הסנאטור הדמוקרטי טום יודל, חבר ועדת החוץ של הסנאט, צייץ בטוויטר: "הנשיא טראמפ מביא את האומה שלנו אל סף מלחמה בלתי חוקית עם איראן ללא אישור מהקונגרס. צריך להעביר בדחיפות תיקון חוצה מפלגות שיימנע מלחמה בלתי חוקתית עם איראן. הקונגרס חייב לגשת לעניין מיד".

בהכנת הידיעה השתתפו: יואב זהבי, נתן גוטמן, עמיחי שטיין ורועי קייס