מיטת בית חולים
הדס פרוש, פלאש 90

תינוק בן שנה מת ממחלת השפעת בירושלים

התינוק הובא לבית החולים הדסה הר הצופים לאחר שכבר מת בביתו. הבוקר נקבע שסיבת המוות היא שפעת. בבתי החולים אושפזו במצב קשה 167 בני אדם לאחר שלקו במחלה, 44 מתוכם ילדים. מבין אלה שמתו מהמחלה, חולה אחד היה מחוסן
דקלה אהרן-שפרן וסולימאן מסוודה
03 בינואר 2020
08:41
עודכן ב 10:34

המחלה האופיינית לחורף, השפעת, ממשיכה להמית חולים. בית החולים הדסה הר הצופים בירושלים דיווח הבוקר (שישי) כי סיבת מותו של תינוק בן שנה, שמת ביום שני בביתו, היא סיבוך של מחלת השפעת.  משרד הבריאות דיווח כי 17 ישראלים מתו עד כה כתוצאה מהמחלה בחורף 2019-2020. בבתי החולים ברחבי הארץ אושפזו במצב קשה עד כה כ-167 בני אדם, 44 מתוכם ילדים עד גיל 14. מרבית החולים הקשים סבלו ממחלות רקע לפני שנדבקו במחלה.

מבין 17 המתים מהמחלה, אדם אחד היה מחוסן ממנה והשאר לא היו. מתוך 167 שאושפזו במצב קשה - רק חמישה היו מחוסנים מפני המחלה. שבע מבין החולים הקשים הן נשים בהריון. לשם השוואה, בשלוש השנים האחרונות לא היו נשים בהריון במצב קשה בשלב זה של העונה.

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין, אמר ש-22% מהציבור הישראלי חוסן נגד שפעת. מקרב המאושפזים במצב קשה, רק פחות מ-10% חוסנו. "חיסון נגד שפעת יכול להציל חיים", אמר לוין. 

השבוע פורסם כי שיעור הפניות למרפאות קופות החולים השנה בשל תחלואה דמוית שפעת ממשיך לטפס, ואף חצה את רף השיא של ממוצע התחלואה בעשור הקודם. לפי נתונים שאספו במשרד הבריאות במשך כל העונה, בשבוע האחרון נצפתה עלייה בשיעור הביקורים במיון ילדים ובמיון פנימי בשל דלקת ריאות. בנוסף, אחוז הביקורים במיון הפנימי מצוי מעל לממוצע הרב שנתי. בשבוע האחרון נצפתה גם עלייה בתפוסת המיטות במחלקות הפנימיות והיא עמדה על כ-108% בהשוואה ל-102% בשבוע שעבר.

משרד הבריאות העביר ביום שני אלפי חיסונים נגד שפעת לקופות החולים, שהיו שמורים במחסנים ומיועדים לתלמידי היסודי. קופת חולים כללית מסרה כי 30 אלף חיסוני שפעת הועברו אליה ממשרד הבריאות. קופת החולים מאוחדת קיבלה ממשרד הבריאות עשרת אלפים חיסונים. במאוחדת מסרו כי בעוד כשבוע צפוי להגיע משלוח נוסף של עוד 30 אלף חיסונים.