איסמאעיל קאא'ני

לאחר החיסול: סגנו של סולימאני מונה למפקד כוח קודס

איסמאעיל קאא'ני יעמוד בראש כוח קודס. קאא'ני מוכר לסוכנויות המודיעין במערב ואף נמצא ברשימת הסנקציות הכלכליות של משרד האוצר האמריקני. נתניהו הקדים את שובו מהביקור ביוון ובנט קיים הערכת מצב בקריה עם הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון
מאיה רכלין, איתמר מרגלית ורועי שרון
03 בינואר 2020
12:58

לאחר חיסולו של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני, היום (שישי לפנות בוקר), הודיעה איראן כי מינתה את סגנו איסמאעיל קאא'ני למפקד החדש של הכוח. קאא'ני הוא איש ביטחון ותיק בשירות המשטר האיראני, וגם נלחם ונפצע במלחמת איראן-עיראק. הוא היה סגנו של סולימאני במשך שנים ארוכות, ואף נכלל ברשימת העיצומים של משרד האוצר האמריקני בגין מעורבות בטרור. 

בשנת 2012 הודה בריאיון כי איראן מסייעת למשטר הסורי במלחמת האזרחים במדינה. ריאיון זה היה ההודאה הראשונה ממקור רשמי בכך שאיראן מעורבת ישירות בעימות בסוריה. היום כבר ידוע ברחבי העולם שנשיא סוריה בשר אל-אסד חב את כיסאו ואף את חייו לבני בריתו באיראן, שציגיהם בשטח היו סולימאני וקאא'ני.


בעקבות החיסול, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לקצר את ביקורו המדיני ביוון ולהקדים את חזרתו לארץ. ראש הממשלה התייחס לחיסול לפני עלייתו למטוס: "לארצות הברית יש את הזכות להגנה עצמית. סולימאני אחראי למותם של אזרחים אמריקנים וחפים מפשע רבים אחרים. הנשיא טראמפ ראוי לכל הערכה על שפעל בנחישות, עוצמה ומהירות. אנחנו עומדים לחלוטין לצידה של ארצות הברית במאבקה לביטחון, שלום והגנה עצמית". שר הביטחון נפתלי בנט קיים היום הערכת מצב בקריה יחד עם הרמטכ"ל אביב כוכבי וגורמי ביטחון בכירים אחרים.

כחלק מהאבל הלאומי באיראן על מותו של סולימאני איראן ביטלה את הקונצרטים ואירועי הספורט שצפויים היו להתקיים במדינה. הבעת הצער הלאומית נראתה גם בשידורי הטלויזיה האיראנית, שם דיווח כתב בדמעות על מותו של סולימאני, תוך שהוא מנשק את דרגותיו של דובר משמרות המהפכה. 

סולימאני חוסל הלילה בתקיפה של צבא ארצות הברית ליד שדה התעופה בבגדאד. בנוסף אליו חוסלו גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו איראניות, אבו מהדי אל-מוהנדיס, והאחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות מוחמד רידא אל-ג'אברי. סולימאני היה מבעלי התפקיד הקרובים ביותר למנהיג העליון של איראן עלי חמינאי ולמעשה קיבל ממנו פקודות באופן ישיר, תוך שהוא עוקף בסמכותו את מפקדו במשמרות המהפכה ואף את נשיא איראן.

המוסד ואגף המודיעין של צה"ל עקבו במשך שנים רבות אחרי סולימאני. בשנים האחרונות יצא מן הצללים והפך לדמות מוכרת באיראן ובעולם הערבי, אך בעיניים ישראליות הוא נחשב בעיקר כפטרונו ובמידה מסוימת אף כמפקדו של חסן נסראללה. סולימאני היה זה שהוביל את תהליך התחמשות חיזבאללה בנשק אסטרטגי. על התחמשות זו שילם חיזבאללה מחיר כבד של השתתפות חייליו במלחמת האזרחים בסוריה - מלחמה שגבתה קורבנות כבדים מהארגון ונוהלה בידי סולימאני.