תקיפה בעיראק, ארכיון

דיווח: בכיר במיליציה שיעית חוסל בתקיפה אווירית של ארצות הברית בעיראק

על פי הדיווח מפי גורם צבאי עיראקי, התקיפה הייתה על שיירה של כמה כלי רכב בצפון בגדאד. עוד ארבעה בני אדם נהרגו • הקואליציה בהובלת ארצות הברית למלחמה בדאעש אומרת כי לא ביצעה תקיפות אוויריות באזור תאג'י שבעיראק בימים האחרונים
ערן זינגר
04 בינואר 2020
01:36
עודכן ב 08:00

יממה לאחר חיסולו של סוליאמני: הצבא העיראקי דיווח הלילה (שבת) כי חמישה חברי מיליציות שיעיות פרו איראניות נהרגו בתקיפה אווירית אמריקנית של כמה כלי רכב בתאג'י, שמצפון לבגדאד. על פי הדיווח, בתקיפה נהרג מפקד המיליציה "גדודי האמאם עלי", עלי שיבל א-זיידי. במיליציה שכלי רכב שלה נפגעו, אישרו את התקיפה אך אמרו שהיא הייתה נגד אמבולנסים, ושאיש ממנהיגיה לא נהרג.

הקואליציה בהובלת ארצות הברית למלחמה בדאעש טוענת כי הם לא ביצעו תקיפות אוויריות באזור תאג'י שבעיראק בימים האחרונים. זאת בניגוד לדברי פקידים בפנטגון שאמרו קודם לכן כי מל"ט אמריקני הוא שתקף הלילה באזור.

בתוך כך, שגריר איראן לאו"ם מאג'יד ראוונשי אמר כי חיסולו של מפקד כוח קודס האיראני קאסם סולימאני "כמו פתיחת מלחמה נגד איראן". בראיון לרשת CNN אמר ראוונשי כי "התגובה לפעולה צבאית היא פעולה צבאית". רוונשי שלח מכתב למזכיר האו"ם גוטרש ובו כתב כי סולימאני שיחק תפקיד משמעותי בהבסת קבוצות טרור מסוכנות ובהן המדינה האיסלמית. לדבריו החיסול מראה כי ארצות הברית אינה נלחמת בטרור כפי שהיא טוענת. השגריר ביקש ממועצת הביטחון של האו"ם לגנות את מה שכינה "הפשע שעשתה ארצות הברית".

קודם לכן, היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן, רוברט אוברייאן אמר בעקבות חיסולו של סולימאני, כי האיראני הסתובב ברחבי המזרח התיכון ותכנן מתקפות נגד דיפלומטים ואנשי צבא אמריקניים. לדבריו סולימאני תכנן את המתקפה לפני שבוע שבה נהרג קבלן אמריקני בבסיס צבאי. הוא הזהיר את איראן כי תגובה צבאית או הסלמה במצב תהיה החלטה גרועה מאד מבחינתה.

אמש, צבא ארצות הברית חיסל את סולימאני בנמל התעופה הבינלאומי בבגדאד. בנוסף אליו חוסלו גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו איראניות, אבו מהדי אל-מוהנדיס, ואחראי על הקשרים והפרוטוקלים במיליציות מוחמד רידא אל-ג'אברי. 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מסר מוקדם יותר הערב הצהרה קצרה לתקשורת בפלורידה בדבר החיסול. "פעלנו הלילה כדי למנוע מלחמה, לא כדי להתחיל אחת", אמר טראמפ. הנשיא האמריקני הוסיף: "תפסנו את סולימאני בזמן שפעל נגד ארצות הברית, וחיסלנו אותו". טראמפ הדגיש כי על איראן לחדול מניסיונה לערער את היציבות בשכנותיה באמצעות מיליציות הסרות למרותה: "הם צריכים להפסיק עם זה, ולהפסיק עם זה עכשיו".

השליח המיוחד של ארצות הברית לאיראן בראיין הוק אמר בריאיון לערוץ אל-ג'זירה: "אני לא יכול לאשר או להכחיש שישראל ידעה על הפעולה". הוק הוסיף כי "אין ביכולתנו לחשוף את ההתקשרויות שניהלנו בנושא".