שלג ראשון בגליל ובגולן
צילום: מולי שטיין ובן בן אבו

שלג ראשון בגולן, הצפות ענק במרכז הארץ

אדם חולץ מהצפה בכביש באזור זכרון יעקב • 40 מילמטרים של גשם בתל אביב בשעה • שלג יורד בצפון הגולן וגם בכמה פסגות בהרי הגליל • מנכ"ל אתר החרמון: "אנחנו מקווים שבסיום המערכת הזאת אתר החרמון ייפתח גם לגלישה" • התחזית: בצפון ובמרכז צפוי לרדת גשם לפרקים מלווה בסופות רעמים יחידות
רובי המרשלג ושרון וכסלר
04 בינואר 2020
07:04
עודכן ב 14:01

הצפות במרכז, שלג ראשון בגליל ובגולן: בשל הגשמים העזים היום (שבת) – הצפות נרחבות בכמה אזורים בגוש דן. בתל אביב הוצפו בין השאר דרך נמיר, שדרות בן גוריון והרחובות הרברט סמואל, בוגרשוב ובן יהודה. ברמת גן נחסם רחוב אבא הילל פינת בן גוריון. בבני ברק נסגר רחוב הקישון. אתר החרמון לא נפתח היום למבקרים בעקבות סופת שלגים שירדה במשך כל הלילה. בתוך שעה ירדה כמות אדירה של 40 מילימטרים של גשם בתל אביב.

אלון פרידמן, מנכ"ל אתר החרמון, אמר מוקדם יותר היום כי הוא מקווה שבעקבות הסופה ייפתח האתר בקרוב גם לגולשים: "החזאים צדקו. אנחנו מקווים שבסיום המערכת הזאת אתר החרמון ייפתח גם לגלישה". בתוך כך, שלג ירד בצפון הגולן וגם בכמה פסגות בהרי הגליל, בין היתר בהר מירון ובית ג'אן.


מעיריית תל אביב נמסר כי הגשמים שירדו משעות הבוקר חריגים בעוצמתם וכי במשך שעתיים ירדו 74 מילימטרים של גשם. בהודעת העירייה נאמר עוד כי אירועי גשם דרמטיים מתגברים בשנים האחרונות עקב משבר האקלים וכי מאות ערים ברחבי העולם מתמודדות עם אתגרים דומים. העירייה אומרת כי נערכה לתרחיש זה מבעוד מועד. כבר בשעות הבוקר הנחה ראש העירייה לפתוח את החמ"ל העירוני וכל נציגי יחידות העירייה השונות הוקפצו לשטח על מנת לטפל בכל המפגעים ולהחזיר את העיר לשגרה. נוסף על כך נפתחו מרכזים קהילתיים המיועדים לפינוי תושבים בעת הצורך.


במקרה אחר, בצומת שפייה ליד זיכרון יעקב, נקלע נהג להצפה ונאלץ להמתין על גג רכבו עד שחולץ בידי צוות של הרשות לכבאות והצלה. הוא סובל מהיפותרמיה קלה והועבר לקבלת טיפול על ידי צוות מגן דוד אדום. במקביל, רחובות בתל אביב הוצפו בגלל מזג אוויר סוער במקום.

במקרה נוסף, פונו במצב קל אישה כבת 80 וצעירה בת 32 מבית שהוצף ברחוב לח"י בתל אביב. הן סובלות במפגיעות קור קלות ברגליים והועברו לבית החולים איכילוב. לבית החולים הועבר גם גבר בן 55 במצב קל שפונה מבית שהוצף ברחוב שבתאי בתל אביב. 

מהמשטרה נמסר על חסימה של כבישים רבים בתל אביב ובגוש דן בשל ההצפות. בנתיבי איילון נחסמו שלושה נתיבים במחלף השלום לכיוון צפון. בכיוון דרום עומס כבד בשל שלוליות. עומס במחלף וולפסון צפונה. מחלף יוספטל דרום נסגר בשל הצפה. ברמת גן נסגר מחלף אבא הלל פינת בן גוריון. מחלף אלוף שדה מוצף וסגור, ביפו הוצפו כל הכניסות לאיצטדיון בלומפילד וצומת חולון סגור לתנועה.תחזית מזג האוויר: היום צפוי לרדת גשם לפרקים בצפון ובמרכז מלווה בסופות רעמים יחידות. בחרמון ימשיך לרדת שלג. ינשבו רוחות ערות ובדרום ייעשה אביך. יש חשש להצפות במישור החוף ובשפלה וחשש לשיטפונות בבקעת הירדן ובנחלי מדבר יהודה וים המלח. מחר יוסיף לרדת גשם לפרקים בצפון ובמרכז. הטמפרטורות המרביות היום: בירושלים – 8 מעלות, בתל אביב – 15 מעלות, בחיפה – 13 מעלות, בצפת – 6 מעלות, בבאר שבע – 15 מעלות ובאילת 20 מעלות.