תקיפה בבגדאד, ארכיון

דיווח בעיראק: 5 פצועים בתקיפה באזור השגרירות האמריקנית בבגדאד

מוקדם יותר הכחישו בצבא עיראק תקיפה אמריקנית בצפון העיר
עומרי חיים ורועי קייס
04 בינואר 2020
19:00
עודכן ב 19:39

המתיחות בעיראק: יום אחרי חיסול מפקד כוח קודס קאסם סולימאני, במרכז בגדאד נחתו הערב (שבת) שתי פצצות מרגמה בשכונת מגורים סמוך לשגרירות האמריקנית – חמישה בני אדם נפצעו. שתי רקטות נורו אל בסיס חיל האוויר "בלד" מצפון לבגדאד, בסיס שבו כוחות אמריקניים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי החל המבצע לסיום "נוכחותה הממאירה" של ארצות הברית במזרח התיכון. ערוץ "אל־מיאדין" דווח שהמיליציה השיעית "גדודי חיזבאללה" קראה לכוחות הביטחון של עיראק לשמור ממחר בערב על מרחק של לפחות קילומטר אחד מהכוחות האמריקניים.

בנוסף, ערוץ "אלחורה" האמריקני המשדר בשפה הערבית דיווח כי מחנה צבאי של מיליציית "אלחשד א-שעבי" הותקף באזור הגבול בין  עיראק לסוריה. 

הצבא העיראקי הכחיש הבוקר את הדיווחים על תקיפה הלילה בצפון העיר, כך על פי הצהרה רשמית שפורסמה ברויטרס. מוקדם יותר דווח על פי מקורות עיראקיים כי חמישה חברי מיליציות שיעיות פרו־איראניות נהרגו בתקיפה אווירית אמריקנית של כמה כלי רכב בתאג'י, שמצפון לבגדאד.

על פי הדיווח, בתקיפה נהרג מפקד המיליציה "גדודי האמאם עלי", עלי שיבל א-זיידי. במיליציה שכלי רכב שלה נפגעו אישרו את התקיפה אך אמרו שהיא הייתה נגד אמבולנסים, ושאיש ממנהיגיה לא נהרג. הקואליציה בהובלת ארצות הברית למלחמה בדאעש טוענת כי הם לא ביצעה תקיפות אוויריות באזור תאג'י שבעיראק בימים האחרונים. זאת בניגוד לדברי פקידים בפנטגון שאמרו קודם לכן כי מל"ט אמריקני הוא שתקף הלילה באזור.

אמש צבא ארצות הברית חיסל את מפקד כוח קודס קאסם סולימאני בנמל התעופה הבין־לאומי בבגדאד. בנוסף אליו חוסלו גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו איראניות, אבו מהדי אל-מוהנדיס, ואחראי על הקשרים והפרוטוקלים במיליציות מוחמד רידא אל-ג'אברי.