מתקן גרעין איראני
צילום: אי-פי

איראן הודיעה: נסוגים מכל מחויבותינו בהסכם הגרעין

המשטר האיראני הודיע כי ימשיך לשתף פעולה עם הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית, וכי ניתן יהיה לחזור להסכם הגרעין אם ארצות הברית תבטל את הסנקציות שהטילה על טהראן
בן יניב
05 בינואר 2020
20:20

על רקע חיסולו של קאסם סולימאני והמתיחות הגוברת בין איראן וארצות הברית, הטלוויזיה האיראנית דיווחה הערב (ראשון) כי השלטון בטהראן הודיע על החלטתו לבטל את מחויבויותיו להסכם הגרעין - כולל את מספר הצנטרפוגות שיופעלו, וביטול המגבלות על העשרת האורניום. מדובר בצעד החמישי בהתנתקות מההסכם.


באיראן אומרים כי הצעד הזה הוא הפיך, וניתן יהיה לחזור להסכם הגרעין אם ארצות הברית תבטל את הסנקציות הכלכליות. כמו כן, השלטונות בטהראן הודיעו כי ימשיכו בשיתוף פעולה עם הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית. 

בחודשים האחרונים ביצעה איראן כמה נסיגות מהסכם הגרעין. בחודש נובמבר הודיע דובר הארגון לאנרגיה אטומית המדינה, בהרוז כמאלוואנדי, כי ארצו מעשירה אורניום ברמה של 5%. לפי הסכם הגרעין הוגבלה העשרת האורניום של איראן לרמה של עד 3.67%. המשטר האיראני אף הכריז כי חזר להעשיר אורניום במתקן תת-קרקעי בפורדו. בד ובבד, הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית פרסמה כי התגלו חלקיקי אורניום מתקן באתר לא מוכרז באיראן.