דונלד טראמפ, אתמול
צילום: אי-פי

טראמפ: נגיב בעוצמה אם איראן תגיב על חיסול סולימאני

נשיא ארצות הברית הוסיף כי ישקול להטיל סנקציות גדולות על עיראק אם זו תפעל להוציא את צבא ארה"ב משטחה. מוקדם יותר הופעלה אזעקה באזור הירוק בבגדאד בעקבות שיגור שלוש רקטות
מערכת כאן חדשות
06 בינואר 2020
03:30

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ איים הלילה (שני) בפעולת תגובה עוצמתית נגד איראן, אם זו תעז לנקום בוושינגטון על חיסולו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני. בתדרוך שקיים לעיתונאים בפלורידה אמר טראמפ כי ארצות הברית מוכנה לתקוף אתרי מורשת איראניים בתגובה להרג אזרחים אמריקנים. טראמפ הוסיף כי ישקול להטיל סנקציות גדולות על עיראק אם תפעל ליישם את החלטת הפרלמנט העיראקי לסיים את הנוכחות הצבאית של ארה"ב במדינה. את הדברים אמר טראמפ לעיתונאים לפני עלייתו למטוס האייר פורס 1, לקראת שובו מפלורידה לוושינגטון.

בתוך כך קנצלרית גרמניה מרקל, נשיא צרפת מקרון וראש ממשלת בריטניה ג'ונסון קראו בהודעה משותפת לאיראן שלא לנקוט מעשי אלימות בעקבות חיסולו של מפקד כוח קודס קאסם סולימאני. שלושת מנהיגי המדינות הפצירו באיראן לחזור בה מהצהרתה כי תפסיק את מחוייבותה להסכם הגרעין שחתמה עם המעצמות.

אמש נורו שלוש רקטות אל מרכז בגדאד, עיראק. שתיים מהן נפלו באזור הירוק של השגרירות האמריקנית בעיר, ואחת נוספת בשכונה סמוכה. אזעקה הופעלה במתחם. כלי תקשורת ערביים דיווחו על פצועים במקום. הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הגיב על התקיפות בטוויטר וצייץ: "ארצות הברית תכה מהר, וייתכן שבאופן לא מידתי, אם אנשיה או נכסיה יותקפו".

גורם בכיר במערכת הביטחון האמריקנית מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי כל יחידות שיגור הטילים של איראן נמצאות בכוננות מרבית, אך לא ברור אם מדובר בצעד הגנתי או התקפי. לדבריו, ארצות הברית עוקבת אחר כל תנועה של יחידות שיגור הטילים.

מוקדם יותר הערב הודיע השלטון בטהראן על החלטתו לבטל את כל מחויבויותיו להסכם הגרעין - כולל את מספר הצנטרפוגות שיופעלו, וביטול המגבלות על העשרת האורניום. מדובר בצעד החמישי בהתנתקות מההסכם.