זרימה חזקה בצפון בסוף השבוע האחרון
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

145 מ"מ גשם ביממה: כמות גשמים חריגה בצפון

כמויות משקעים יוצאות דופן באזור רמות מנשה הביאו לזרימות נחלים חזקות • מפלס הכינרת עלה בתשעה סנטימטרים • מתחילת החורף המפלס עלה ב-51 סנטימטרים
רובי המרשלג
06 בינואר 2020
10:14

אחרי כמה ימים סוערים במיוחד ולפני מערכת גשמים חדשה – רשות המים מסכמת את אירועי הגשמים האחרונים בצפון. אתמול (ראשון) ירדו כמויות משקעים יוצאות דופן באזור רמות מנשה – 145 מילימטרים, מה שהביא לזרימות נחלים חזקות במיוחד באגן הקישון, דליה, תנינים ועוד.

כתוצאה מהגברת הזרימות בנחלים מפלס הכינרת עלה בתשעה סנטימטרים והגיע למפלס 211.39-. מתחילת החורף המפלס עלה ב־51 סנטימטרים. לכינרת מלאה חסרים עוד 2.59 מטרים. בתוך כך, בגליל המערבי ירדו כ־70 מילמרים של גשם.


הגשמים החזקים המשיכו לגבות גם היום מחיר כבד: הבוקר איתרו כוחות החילוץ גופת אדם שנלכד ברכב ברמות מנשה – עלי אגבריה, תושב ערערה בן 44, שנסחף אתמול עם מכוניתו בנחל מצפון לגבעת ניל"י. אגבריה הוא ההרוג הרביעי בסערה האחרונה: בבנימינה נהרג אמש תושב המקום, ערן הרנשטט, בן 72. הוא נלכד במכוניתו שנסחפה במים שהציפו מעבר ליד ביתו. בשבת ניספו באסון המעלית בתל אביב דין שושני וסתיו הררי.

ראש רשות החירום הלאומית לשעבר, תא"ל במיל' זאב צוק רם, אמר בריאיון לכאן רשת ב כי מעבר לאחריות של המשטרה, כוחות ההצלה והרשויות המקומיות - גם על האזרחים מוטלת אחריות: "גם לנו האזרחים יש אחריות. צריך לעשות את כל ההכנות לאירועי חורף מהסוג הזה, למשל כמו אירועי השלגים ב-2013. גם ברמת הבית צריך להיערך".

האזינו לריאיון עם זאב צוק רם בכאן רשת ב

על הטענות שלפיהן מוקד החירום של רשות הכבאות לא היה ערוך לעומס הפניות בסוף השבוע אמר צוק רם: "בטוח שיפיקו לקחים. נכון, בראייה לאחור, כנראה היה צריך לתגבר את המוקד ולייצר מוקד חלופי".

על אסון המעלית טען צוק רם כי "ברשות המקומית יש את התמונה של חניונים תת קרקעיים, ועם אירוע כזה צריך לתת את ההתרעות המתאימות כדי שלא ישתמשו במעליות שיורדות לתת הקרקע".

תחזית מזג האוויר: היום יעלו הטמפרטורות וישובו להיות רגילות בעונה. מחר יירדו מידות החום ויהיה קר מן הרגיל. גשם מקומי צפוי בצפון, ורוחות עזות ינשבו ברוב אזורי הארץ. ייעשה אביך בדרום, וייתכן גם במרכז. ביום רביעי – עוד התקררות, ויוסיף להיות קר מן הרגיל. הגשמים יתפשטו בהדרגה למרכז הארץ, ובחרמון ירד שלג. יש חשש מהצפות במישור החוף. ביום חמישי - עדיין קר מן הרגיל בעונה. גשם ירד לפרקים, בעיקר במרכז ובנגב. יש חשש לשיטפונות בנחלי הדרום והמזרח, ולהצפות – בעיקר במישור החוף המרכזי.

הטמפרטורות החזויות היום ובלילה: בירושלים מ־13 מעלות עד 5 מעלות הלילה, בתל אביב – 17 עד 11, בחיפה 16 עד 9, בצפת 9 עד 4, בבית שאן 17 עד 6, בבאר שבע 18 עד 8 ובאילת מ־22 מעלות היום עד 12 בלילה.