תאונה שהתרחשה בכביש, 29.08.19
צילום: דוברות מד"א

בגלל פרוטקשן: עבודות שיפוץ של כביש מסוכן בדרום נעצרו

הנהגים מפוחדים, התושבים באזור התלוננו למשטרה – אך כביש 293 לכיוון נתיבות רק נעשה מסוכן יותר • חבר מושב שדה צבי: "לקחו מצב שגם ככה היה חמור וגרוע – והרעו אותו. הפכו את הצמתים למלכודות מוות"
אסף פוזיילוב
07 בינואר 2020
08:15

האיומים, התלונות והעיכובים: עבודות שיפוץ של כביש מסוכן נעצרו לפני חודשיים בעקבות תלונה של חברת נתיבי ישראל האחראית עליהן כי נדרשה לשלם בגללן דמי חסות. הפסקת העבודות גרמה לכך שהכביש הפך להרבה יותר מסוכן, כבר תקופה ארוכה, בעבור אלפי אזרחים. כמה תלונות הוגשו למשטרה לפני כחודש, אך המצב בשטח נותר כפי שהוא. כך דווח היום (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" עם רן בנימיני בכאן רשת ב.

מדובר בכביש 293 שיוצא מכביש 6 וצומת בית קמה לכיוון נתיבות, ונחשב לאחד הכבישים המסוכנים בארץ. הוא נסלל אחרי קום המדינה, שדה הראייה בו קטן, קיים רק נתיב אחד צר מאוד לכל כיוון והוא חשוך בלילה. רק השנה נהרגו שם אישה שהתנגשה במשאית ורוכב אופנוע שהתנגש בטרקטור.

השנה החלה חברת נתיבי ישראל לשפץ חלק מהנקודות בכביש, אך אז – הגיעה דרישת דמי החסות. עמודי תאורה הופלו, ציוד נגנב ונשלחו איומים מפורשים. בעקבות זאת העבודות נעצרו, והכביש, כאמור, הפך להרבה יותר מסוכן.

איל כהן ממושב שדה צבי, הנוהג על הכביש מדי יום עם משפחתו, סיפר: "כשהחלו עבודות השיפוצים, הצרו את הכביש – גם את הנתיבים וגם העלימו את השוליים. נהיה שם סכנת נפשות. שדה הראייה תמיד היה מוגבל אבל עכשיו זה בכלל קטסטרופה. יש שם המון משאיות ומכוניות. לקחו מצב שגם ככה היה חמור וגרוע, הרעו אותו ועכשיו תתמודדו. הפכו את הצמתים למלכודות מוות".

מיכל מימון מתלמי בילו, הגרה עם משפחתה סמוך לכביש, סיפרה: "העבודות נפסקו וזה מסכן אותנו אפילו יותר. מסכנים את חיינו באופן יום יומי. כל נסיעה היא סכנת חיים, אנחנו בסכנה תמידית. מפקירים אותנו ואת הילדים שלנו, כשנוהגים שם בלילה זה פשוט לקרוא שמע ישראל".

מהמשטרה נמסר: "עם הגשת התלונה במשטרה בגין גניבת ציוד, תמרור וגידור, נפתחה חקירה שעודנה מתנהלת, ומטבע הדברים איננו מוסרים פרטים אודות חקירה מתנהלת".

מחברת נתיבי ישראל נמסר בתגובה: "עבודות הפרויקט הואטו בשל סוגיה פלילית המטופלת בידי המשטרה. החברה סומכת ידייה על משטרת ישראל שתביא לפתרון בהקדם, כדי לאפשר לצוותי ההנדסה לקדם במהרה את שדרוג כביש 293, מיזם תשתית תחבורה ראשון במעלה".