הרב יצחק יוסף
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב הראשי יוסף לא חוזר בו: "דבריי סולפו"

בהודעה מטעם הרב הספרדי הראשי נכתב: "מי שמעלה המוני גויים לארץ – נוהג בחוסר הגינות". הוא הוסיף כי "תיקון חוק השבות הוא בראש ובראשונה אינטרס של העולים"
עקיבא ווייס
07 בינואר 2020
15:18

הרב הספרדי הראשי לישראל יצחק יוסף טען היום (שלישי) כי דבריו על העולים ממדינות ברית המועצות סולפו, וסירב לחזור בו. בהודעה מטעמו נכתב כי ישנם מיעוט עולים שאינם יהודים שהגיעו מכוח "סעיף הנכד" בחוק השבות. לדבריו, "מי שמעלה המוני גויים לארץ דרך הסעיף הזה משיקולים זרים, נוהג בחוסר הגינות – בראש ובראשונה כלפי אותם עולים. הוא מעמיד אותם בכל שלב בחייהם בפני מציאות חיים בלתי אפשרית עבורם במדינה יהודית. תיקון חוק השבות הוא בראש ובראשונה אינטרס של העולים". 

"אמרתי ברורות ואני שב ואומר: לצד מרבית העלייה המבורכת של מאות אלפי היהודים מברית המועצות לשעבר, שמסרו את נפשם שנים רבות למען שמירה על הגחלת היהודית – ישנם מיעוט עולים שאינם יהודים", הוסיף. "בביקוריי בחודש האחרון בקהילות היהודיות ברוסיה ובאוקראינה נחשפתי לביקורת החריפה הקיימת בקרב קהילות אלה על העלאתם של רבים שאינם יהודים לארץ". 

בשיעורו אמר הרב יוסף: "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי, יש כאן הרבה הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב מוקדם יותר לדברים ואמר שהם מקוממים ואינם במקומם: "אמירה מקוממת. העלייה ממדינות חבר העמים לשעבר היא ברכה עצומה למדינת ישראל ולעם היהודי. הממשלה בראשותי תמשיך לפעול למען עלייתם וקליטתם בארץ של אחינו ואחיותיו יוצאי בירת המועצות לשעבר".

הבוקר דווח בעיתון ידיעות אחרונות כי הרב יוסף אמר שהמדינה העלתה לארץ "מסות של גויים גמורים, בהם שונאי דת, שמצביעים למפלגות אנטי דתיות". יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, דרש מוקדם יותר היום להשעות לאלתר את הרב הספרדי הראשי והאשים אותו בהשמעת דברי גזענות ואנטישמיות. לדברי ליברמן, על כל ראשי המפלגות לגנות בחריפות את דברי הרב כדי למנוע פגיעה אנושה במרקם העדין של החברה הישראלית.

הרב הוקלט אומר, בין השאר: "יש כאן הרבה־הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתים נגד החרדים ונגד הדת".