תיעוד מהתקיפה

איראן ירתה טילים לשני בסיסים אמריקניים בעיראק

לפי הדיווחים בין 12 ל-22 טילים נורו. לא דווח על נפגעים. משמרות המהפכה: תקפנו בעשרות טילים בליסטיים את בסיס "עין אל-אסד". טראמפ: "הערכת הנפגעים והנזקים נמשכת כעת. עד כה, הכל טוב"
רועי קייס, עומרי חיים ונתן גוטמן
08 בינואר 2020
01:39
עודכן ב 08:35

איראן שיגרה הלילה (רביעי) טילים בליסטיים אל שני בסיסים אמריקניים בעיראק: בסיס עין אל-אסד שבמערב המדינה וארביל בצפון. לא דווח על נפגעים. התקיפה הגיעה בעקבות חיסולו של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני. לפי דיווחים שונים מספר הטילים נע בין 12 ל-22. בהודעת הפנטגון נאמר כי הטילים שוגרו משטח איראן. עוד נאמר שארצות הברית בוחנת את הנזק ותנקוט בכל הצעדים כדי להגן על חייליה ועל בעלות בריתה באזור. בארצות הברית דווח שהבסיס בתאג'י שמצפון לבגדאד הותקף גם הוא.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר: "הכל בסדר! התקפת טילים מאיראן על שני בסיסים בשטח עיראק. הערכת הנפגעים והנזקים נמשכת כעת. עד כה, הכל טוב. יש לנו את הצבא החזק ביותר והמצוייד ביותר בעולם". שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אמר: "איננו מעוניינים בהסלמה או במלחמה, אבל נגן על עצמנו נגד כל תוקפנות".


משמרות המהפכה הודיעו "תקפנו בעשרות טילים בליסטיים את בסיס 'עין אל-אסד'", והזהירו את ארצות הברית ואת בעלות בריתה באזור שלא להגיב על מתקפת הטילים. האזהרה פורסמה בסוכנות אירנא. בתיעוד שהתפרסם בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" נכתב "תחילת הנקמה בארצות הברית". אמצעי תקשורת באיראן דיווחו על 35 טילים שנורו לעבר המטרות האמריקניות.

אתמול אמר מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי, כי אם ארצות הברית תגיב על הנקמה האיראנית לחיסולו של סולימאני, "נשרוף את המקום שהיא אוהבת" ובכך רמז לישראל. את הדברים אמר סלאמי בנאום שנשא במסע ההלוויה של סולימאני שהגיע אתמול לתחנתו האחרונה, עיר הולדתו כרמאן שבדרום-מזרח איראן. סלאמי הוסיף כי התגובה על חיסול סולימאני תהיה "חזקה ומזעזעת". בתגובה לדברים קרא הקהל: "מוות לישראל".

בתוך כך, הפרלמט האיראני אישר אתמול חוק בחקיקת בזק שנועד לחזק את יכולותיו של כוח קודס האיראני כדי שיוכל להגיב על חיסולו של קאסם סולימאני. יושב ראש הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'אני, אמר כי האיזור נכנס לתקופה חדשה בעקבות חיסול סולימאני ולא יחזור עוד למצב שהיה לפני כן.

קודם לכן אמר טראמפ כי נסיגה של הכוחות האמריקניים מעיראק תהיה הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות למדינה הזאת. "בשלב כלשהו נרצה לצאת משם, אבל זה לא הזמן הנכון", הבהיר הנשיא האמריקני. ראש הממשלה היוצא של עיראק עאדל עבדל מהדי אמר כי לארצות הברית אין ברירה אלא להסיג את כוחותיה מארצו, כדי למנוע הסלמה.

ביום ראשון טראמפ איים בפעולת תגובה עוצמתית נגד איראן, אם זו תעז לנקום בוושינגטון. בתדרוך שקיים לעיתונאים בפלורידה אמר טראמפ כי ארצות הברית מוכנה לתקוף אתרי מורשת איראניים בתגובה להרג אזרחים אמריקניים. טראמפ הוסיף כי ישקול להטיל סנקציות גדולות על עיראק אם תפעל ליישם את החלטת הפרלמנט העיראקי לסיים את הנוכחות הצבאית של ארה"ב במדינה.

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, חוסל בלילה שבין חמישי לשישי שעבר בנמל התעופה הבין לאומי בבגדאד, על ידי כוחות אמריקנים. נוסף אליו חוסלו מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו-איראניות, אבו מהדי אל מוהנדיס, והאחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות, מוחמד רידא אל ג'אברי.