"סתירה לפנים". התקיפה האיראנית בעיראק, חמינאי
צילום: אי-פי

חמינאי על התקיפה בעיראק: "הצלחה גדולה - נתנו לאמריקנים סטירה לפנים"

עם זאת, המנהיג העליון האיראני אמר כי לפי הקוראן, על האיראנים "להיות זהירים". עוד אמר חמינאי כי סולימאני סייע להתחמשות חמאס ברצועת עזה
בן רפאל יניב
08 בינואר 2020
10:08

התקיפה האיראנית בעיראק: המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אמר הבוקר (רביעי) כי "ההתקפה נגד ארצות הברית הלילה הייתה הצלחה גדולה. נתנו לאמריקנים סטירה לפנים". חמינאי הדגיש: "האויבים שלנו הם ארצות הברית והציונים". עם זאת הוא הוסיף: "עלינו להיות זהירים, כך מנחה אותנו הקוראן". לדבריו, "יש מי שמנסים להגיד שהמהפכה נגמרה באיראן. יש מי שפועלים נגדה. אבל המהפכה חיה. ראיתם מה קורה? ראיתם את האנשים בכרמאן?". גם הנשיא חסן רוחאני צפוי לשאת הבוקר דברים, כך לפי הטלוויזיה הממלכתית של איראן.


עוד אמר המנהיג העליון כי "האמריקנים רוצים לבנון חלשה מול הציונים", והבהיר: "חיזבאללה משמש כידיים והעיניים של איראן בלבנון. אומות העולם תודה לאל מתעוררות". התגובה האיראנית לחיסול מפקד כוח קודס קאסם סולימאני על ידי ארצות הברית הגיעה לאחר חמישה ימים. "סולימאני סייע לרצועת עזה הקטנה, עזר להם בתחמושת וחיזק רוחם. ראיתם כיצד הציונים ביקשו הפסקת אש לאחר 48 שעות? כל זה היה עבודה של סולימאני, כך שמעתי מאחיי הפלסטינים", הבהיר חמינאי את הקשרו לישראל של מפקד הכוח המחוסל.

ממשלת עיראק מסרה כי קיבלה במהלך הלילה הודעה רשמית מאיראן לפיה התגובה על חיסולו של סולימאני "התחילה או תתחיל בעוד זמן קצר". בהודעה מטעם הממשלה נמסר כי איראן הודיעה לעיראק שהתקיפות יתבצעו לעבר אתרים בהם יש נוכחות צבאית אמריקנית בעיראק ובמקביל לקבלת ההודעה האיראנית, האמריקנים גם הם יצרו קשר עם הממשלה בעיראק. עוד צוין בהודעה כי לממשלת עיראק עד לרגע זה לא ידוע על הרוגים עיראקיים וכי הממשלה קוראת לכל הצדדים לנהוג בריסון וממשיכה במאמציה למנוע הסלמה.

"קאסם סולימאני היה אחראי למותם של אינספור אנשים תמימים, במשך עשורים הוא זרע פחד וצער ותכנן דברים גרועים בהרבה", אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בכינוס בירושלים לרגל הצהרת פומפאו על חוקיות ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן של פורום שילה למדיניות. "מי שיתקוף אותנו יכה במכה מוחצת", איים ראש הממשלה. דברים דומים אמר אתמול נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בהתייחסו לחיסול: "הרבה חיים ניצלו על ידי חיסול סולימאני, הוא תכנן מתקפה גדולה וארצות הברית עקבה אחריו זמן רב".

משמרות המהפכה של איראן הודיעו הלילה כי ירו עשרות טילים לעבר בסיס עין אלאסד, וקראו לארצות הברית להוציא את כוחותיה מהאזור. מעיראק נמסר כי 17 טילים נורו אל סיס עין אל-אסד וחמישה נוספים אל אירביל. מקור עיראקי הבהיר כי באירביל כוונו הטילים אל מטה כוחות הקואליציה. הטלוויזיה הממלכתית של איראן הודיעה כי 80 אמריקנים נהרגו במתקפה. מנגד, גורם אמריקני אמר כי יש מעט מאוד נפגעים, אם בכלל, וכי ארבעה טילים החטיאו את מטרתם. העיראקים הדגישו כי אין נפגעים בקרב כוחותיהם.

בצד הדברים, סמוך לכור הגרעיני בבושר שבאיראן הכה רעש אדמה בעוצמה של 4.5 דרגות. נמסר כי הרעש התרחש כ-50 קילומטר מהכור. לפי שעה, לא דווח על נפגעים או על נזק.

באיראן הזהירו כי אם ארצות הברית תתקוף משטחן של בעלות בריתה, גם הן ייפגעו. גורם בכיר בלשכתו של המנהיג העליון של איראן, חמינאי, אמר לערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני שירי הטילים הוא התגובה המתונה ביותר של טהראן מבין כל התגובות שנבדקו. שר החוץ של איראן זריף כתב בטוויטר כי ארצו אינה מעוניינת בהסלמה או במלחמה, אך תגן על עצמה מפני כל תוקפנות.