מוטי בן שבת שנהרג בשיטפון, היום
צילום: ליאור חורש, ובאדיבות המשפחה

בן 38 ניסה לסייע בשיטפונות בנהריה - ונהרג

מוטי בן שבת ניסה לסייע למשפחה שנקלעה למצוקה, נסחף ונהרג • הלימודים בנהריה, במועצה האזורית מטה אשר ובמועצה האזורית מעלה יוסף בוטלו
כתבי כאן חדשות
08 בינואר 2020
15:22
עודכן ב 18:53

סערה קטלנית: בצפון ובמרכז הארץ נמשך מזג האוויר הסוער. בנהריה נהרג היום (רביעי) מוטי בן שבת בן 38, שנסחף בשיטפון סמוך למרינה בנהריה בשעה שניסה לסייע בחילוץ משפחה שנקלעה לשיטפונות. בני המשפחה שנקלעו למצוקה חולצו מהמקום ומצבם טוב. 


משרד החינוך הודיע כי לא יתקיימו מחר לימודים בנהריה, במועצה האזורית מטה אשר ובמועצה האזורית מעלה יוסף בשל השיטפונות וההצפות. בנוסף, במקומות אלה לא תתקיים בחינת הבגרות בתנ"ך. ממשרד החינוך נמסר: "אגף הבחינות יודיע על מועד חלופי וחדש בימים הקרובים כדי לאפשר לתלמידים במקומות אלה להיבחן באופן מסודר".

עם התקבל ההודעה על היעדרותו, צוותים של כוחות הצלה חיפשו את האיש במשך כמה שעות. הוא אותר לבסוף  במרחק רב מרחוב שפרינצק, הרחוב בו נתקעה המשפחה במכוניתה ושאותה ניסה לחלץ, אך בתום פעולות החייאה נקבע מותו. זהו ההרוג השביעי בשבועיים האחרונים כתוצאה מההצפות. בנוסף, חולצו כמה אזרחים בנהריה שנתקעו עם כלי רכבם באזורים אחרים ברחבי העיר. הצבא מסייע בשעות האחרונות בפינוי תושבים שנתקעו בהצפות.


פרמדיק מד"א ערן פרידלנדר סיפר: "הגענו עם הניידת טיפול נמרץ לחוף סמוך למרינה. כ-100 מטר צפונית לשפך נחל הגעתון על קו המים ראינו את הגבר שהיה מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה. הים היה מאוד סוער וכמויות גדולות מאוד של מים זרמו סביבנו, הוצאנו אותו מהחוף בעזרת אלונקת שדה תוך כדי ביצוע פעולות החייאה לניידת טיפול נמרץ שם המשכנו בטיפול הרפואי שכלל הנשמות, עיסויים ומתן תרופות אבל לצערנו בסופן נאלצנו לקבוע את מותו".

ראש עיריית נהריה, רונן מרלי, עדכן מהשטח על המצב נכון לרגע זה: "העיר נצורה כרגע מצפון ומדרום. לא ניתן לחצות את נחל הגעתון בשום פנים ואופן אלא עם צוותי חילוץ והצלה. משטרת ישראל מפקדת על האירוע הזה. יש לנו כוחות רבים שנמצאים לסייע, בעיקר כדי להעביר אנשים את הנחל מצפון לדרום. מי שאין לו מה לעשות בחוץ – בבקשה שלא יצא החוצה. להשאיר לנו את הצירים פנויים".

בריאיון לכאן רשת ב, אמר ראש העיר מרלי: "יש פה אסון טבע. נחל הגעתון מוצף ממים שמגיעים מגב ההר, והנחל לא יחזיק את המים האלה אלא אם כן המדינה תפתור את הבעיה בגב ההר. היה דיון, יש תוכנית ממשלתית והממשלה צריכה ליישם את התוכנית. אם זה לא ייפתר - נהריה תוצף תמיד. בעיות התשתית בנהריה ידועות. הבעיה היא לא הניקוז, הבעיה היא נחל הגעתון. זה דבר ידוע ולכן גם יש תוכנית. ממשלת ישראל צריכה לבצע את התוכנית יחד עם רשות המים. פנינו לכל מי שאפשר. הסיפור הזה עומד באוויר כבר הרבה שנים".

נחל געתון הציף את נהריה, וכבישים רבים נחסמו לתנועה בעיר. שי, תושב המקום סיפר לכאן חדשות: "מהבוקר המצב ככה, לא להאמין. דבר שלא קרה פה מעולם באזור נהריה. למזלי הבית שלי בסדר". תושבים נוספים העידו כי מעולם לראו הצפות בקנה מידה כזה. 

מוקדם יותר צוות מגן דוד אדום חילץ אישה שעמדה ללדת, שנתקעה ברכב סמוך לשלולית גדולה באזור חוף שמן, בעיר התחתית בחיפה. פרמדיקים וחובשים שהגיעו למקום, פינו את האישה לחדר לידה בבית החולים רמב"ם בעיר. 

הכמויות הגדולות של גשם שירדו לאורך היום בחיפה ובנהריה גרמו להצפות באזורים נרחבים. המשטרה חסמה לתנועה צירים מרכזיים בשתי הערים ובכבישים בינעירוניים בכל אזור הצפון. בצפון רמת הגולן ובחרמון יורד שלג. במשרד החינוך הודיעו על פינוי מוסדות החינוך בצפון רמת הגולן בשל הגשם שנערם, וגם בנהריה ובחיפה פונו בתי ספר וגנים רבים. במערך הכבאות מדגישים שבמקרה של הצפות, יש להימנע משימוש במעליות.


בכבאות והצלה עדכנו כי התקבלו מאות קריאות על אירועי הצפה. ברחוב הולנד בשכונת דניה בחיפה פרצה שריפה בדירה; ברחוב יגאל ידין ילד נתקע בתוך רכב; בשל הצפות בשדרות ההגנה סמוך לממגורת דגון, בדרך העצמאות וברחוב חיים ויצמן נתקעו מספר בני אדם בבתיהם או במשרדים. בנהריה לוחמי האש חילצו כ-15 ילדים ואת צוות הגן למקום מבטחים, וחילצו תלמידים מבית ספר בשכונת הדר בחיפה.

לצפייה במכ"ם הגשם באתר השירות המטאורולוגי - לחצו על המפה

כוחות המשטרה ומכבי האש נערכו בכל הארץ בכוחות מתוגברים למזג האוויר הסוער הצפוי היום ומחר. שוטרים, לוחמים ומתנדבים נפרסו בכבישים. יחידות החילוץ של המשטרה והמערך האווירי בכוננות לפעול ככל שיידרש ומוקדי החירום תוגברו בהתאם להערכת המצב. אחרי האסון בדרום תל אביב בסוף השבוע – שירותי הכיבוי קראו לציבור להימנע משימוש במעליות בחניונים במפלס הקרקע או מתחתיו ולא לחצות מקורות מים ומקומות עם זרימת מים חזקה, גם עם רכבי שטח.

במשטרה חסמו לתנועה צירים רבים בכל אזור הצפון והודיעו על מספר אירועי חילוץ אזרחים שנתקעו עם רכבם באזור. אלה הצירים שנחסמו:

כביש 918 מצומת גונן לצומת גדות בשני הכיוונים.

כביש 70 מצומת אשרת לצומת כברי בשני הכיוונים.

כביש 8677 מכפר הנשיא לראש פינה בשני הכיוונים.

כביש 89 מצומת מירון לעין זיתים חסום לתנועה בשני הכיוונים.

כביש 22  מחלף ידין לכוון חיפה חסום לתנועה.

כביש 959 מצומת וואסט לצומת גונן בשני הכיוונים.

כביש 864 מצומת פקעין לצומת חורשים בשני הכיוונים.

כביש 4 שמרת - נהריה חסום לתנועה.


כמויות המשקעים שירדו מחצות עד 16:00, במ"מ:

חרשים - 84

אילון - 80

שבי ציון - 85

אילת השחר: 60

כפר גלעדי: 47

גמלא: 32

מרום גולן: 62

בית צידא: 25

גשר הזיו - 71

חיפה - 68

צפת - 60

מפלס הכנרת עלה בשלושה סנטימטרים משעות הבוקר.