הרב שלמה אבינר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב אבינר: "המיעוט הרוסי שכן מתגייר - מרמה"

הרב של ישיבת "עטרת ירושלים" תומך בדברי הרב הספרדי: "גיור אמיתי - אמונת התורה וקיום התורה" • ליברמן: "העסקנים החרדים מחזיקים את הציבור החרדי עניים ובורים בכוונה תחילה כי ככה הם יודעים לשלוט בהם"
דקל ולוינסון
09 בינואר 2020
10:43

הרב שלמה אבינר, ראש ישיבת "עטרת ירושלים", אמר היום (חמישי) כי ישב הרבה שנים בבית דין לגיור "והמיעוט הרוסי שכן רוצה להתגייר - היה מרמה". הרב אבינר התראיין לירון דקל וחיים לוינסון, בכאן רשת ב, על דבריו של הרב הראשי לישראל, והוסיף כי "אני לא חקרתי את העובדות, ממה שקראתי מתברר שרוב העולים מרוסיה לא רוצים להתגייר, הם שבעי רצון ממצבם ומחשיבים עצמם יהודים". אבינר הסביר את דבריו לאחר שנשאל מהו גיור אמיתי וענה "אמונת התורה וקיום התורה". כשנשאל האם אדם לא יכול להתגייר ולהיות יהודי חילוני אמר: "נכון".

לא הרב יוסף צריך להתנצל על אמירותיו – אלא המדינה | פרשנות

יושב ראש ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, הגיב גם הוא על דברי הרב ותקף את חברי הכנסת החרדים: "הם בכוונה תחילה מחזיקים את כל הציבור החרדי עניים ובורים, כי ככה הם יודעים לשלוט בהם". 


שלשום דווח בעיתון ידיעות אחרונות כי הרב הספרדי הראשי לישראל, יצחק יוסף, אמר שהמדינה העלתה לארץ "מסות של גויים גמורים, בהם שונאי דת, שמצביעים למפלגות אנטי דתיות". ליברמן דרש להשעות לאלתר את הרב. לאחר מכן הוציא הרב יוסף הודעה שבה טען כי דבריו על העולים ממדינות ברית המועצות סולפו, וסירב לחזור בו. בהודעה מטעמו נכתב כי ישנו מיעוט עולים לא יהודי שהגיעו מכוח "סעיף הנכד" בחוק השבות. לדבריו, "מי שמעלה המוני גויים לארץ דרך הסעיף הזה משיקולים זרים, נוהג בחוסר הגינות – בראש ובראשונה כלפי אותם עולים. הוא מעמיד אותם בכל שלב בחייהם בפני מציאות חיים בלתי אפשרית עבורם במדינה יהודית. תיקון חוק השבות הוא בראש ובראשונה אינטרס של העולים". 

בהודעה מטעם הרבנות הראשית נאמר כי בשיעורו אמר הרב יוסף: "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי, יש כאן הרבה הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים".