זירת התרסקות המטוס האוקראיני ותיעוד פגיעת הטיל האי
צילום: רויטרס

בריטניה וקנדה: בידינו מודיעין לפיו המטוס האוקראיני נפגע מטיל

טרודו הוסיף: "אנחנו רוצים תשובות. לא נחדול עד שהאמת תתגלה". איראן הזמינה את רשויות התעופה האמריקניות להשתתף בחקירת ההתרסקות, ארה"ב אישרה כי תשלח חוקר מטעמה. תיעוד חדש מציג את פגיעת הטיל האיראני, ככל הנראה, במטוס הנוסעים
בן יניב ועמיחי שטיין
09 בינואר 2020
18:28
עודכן ב 23:35

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו התייחס היום (חמישי) להתרסקות מטוס הנוסעים האוקראיני באיראן, שבה נספו גם אזרחים קנדים. לדברי טרודו, קנדה מחזיקה במודיעין ממקורות שונים, לפיו המטוס התרסק בעקבות פגיעת טיל איראני - שנורה ככל הנראה בשוגג. גם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר דברים דומים, ואישר כי ארבעה אזרחי הממלכה נהרגו בתקרית. 

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון הצטרף גם כן לדבריהם של המנהיגים ואמר כי לפי מקורות מודיעיניים, שני טילים איראניים פגעו במטוס. בטהראן דוחים את הטענות בדבר ירי הטיל. בתוך כך, איראן הזמינה את רשויות התעופה האמריקניות להשתתף בחקירת התרסקות. ארצות הברית אישרה כי תשלח חוקר מטעמה. 

תיעוד פגיעת הטיל האיראני במטוס האוקראיני

"אנו חייבים לדעת מה היו הנסיבות שהביאו לטרגדיה הזאת", אמר טרודו. "העם הקנדי רוצה תשובות, משפחות הקורבנות רוצות תשובות, אני רוצה תשובות. ממשלת קנדה לא תחדול עד אשר האמת תתגלה במלואה. כל אפשרויות התגובה יהיו על השולחן, אבל בשביל זה אנו צריכים חקירה שקופה ומעמיקה של המקרה. האיראנים אמרו כי לא ימסרו את הקופסאות השחורות, אך החוקרים האוקראינים יקבלו אליהן גישה".

דברי טרודו מצטרפים לדברים שאמרו היום בכירים בפנטגון ובממשל העיראקי למגזין ניוזוויק, לפיהם התרסקות המטוס האוקראיני נגרמה בגלל פגיעת טיל נ"מ של המשטר האיראני. לפי אותם גורמים, מערכת ההגנה האווירית של טהראן הופעלה ככל הנראה בשגגה, כמה שעות לאחר המתקפה נגד הבסיסים האמריקניים בעיראק.

דיווח דומה צייץ בטוויטר כתב רשת CBS, לפיו בכירים אמריקנים בטוחים שאיראן הפילה את מטוס הנוסעים האוקראיני, וכי המודיעין האמריקני קלט אותות רדאר ולוויין שזיהו שיגור של שני טילים - ככל הנראה מסוג SA-15. לאחר מכן זוהה פיצוץ בעקבות השיגור, כך על פי הדיווח.

בצבא ארצות הברית סירבו להגיב לידיעה. גורמים בממשל האמריקני אמרו כי גם בבית הלבן בוחרים שלא להגיב על התרסקות המטוס, על רקע המתיחות בין ארצות הברית לאיראן. לצד זאת, טראמפ אמר היום: "יש לי את החשדות שלי. אולי מישהו בצד השני עשה טעות". 

גורמים באיראן פוסלים את האפשרות שהמטוס נפגע מטיל. "זה בלתי אפשרית מבחינה מדעית והגיונית שהמטוס הופל על ידי טיל", אמר מנהל רשות התעופה האזרחית באיראן לסוכנות פארס. "היו כמה מטוסים איראניים וזרים, שהיו באוויר באותו גובה של 8,000 רגל שלא יכלו לפגוע בהם". ערוץ אל-עאלם האיראני דיווח מפי מקורות רמי דרג במדינה, ששתי הקופסאות השחורות של המטוס, שנמצאו אתמול, ייפתחו מחר בפיקוח מומחים איראנים ואוקראינים.

בהתרסקות נהרגו כל 176 נוסעי המטוס של חברת התעופה הלאומית של אוקראינה UKRAINE INTERNATIONAL AIRLINES, מדגם בואינג 800-737. ההתרסקות אירעה זמן קצר לאחר שהמטוס המריא מטהראן, סמוך לשעה שבה תקפו האיראנים את בסיסי הצבא האמריקני בעיראק.

תחילה דווח באוקראינה כי כשל מנועי הוא שהוביל להתרסקות, אך בהמשך שגרירות אוקראינה באיראן חזרה בה מהצהרה זו. "כל הצהרה קודמת שיצאה - איננה רשמית", נמסר. טיסות החברה לאיראן בוטלו עד להודעה חדשה, וממשלת אוקראינה הודיעה כי התובע הכללי יפתח בחקירה פלילית. 

בחברת בואינג מסרו אתמול כי הם אוספים מידע לגבי ההתרסקות, אך הסבירו את הקושי בחקירה בכך שמומחים מטעם היצרנית לא מורשים להיכנס לאיראן, כמו גם נציגי הרשות החוקרת האמריקנית. כמו כן,  ראש ארגון התעופה האזרחית בטהראן אמר כי איראן לא תעביר לחברת התעופה את הקופסאות השחורות.