סדקי אל מקת

זקן האסירים הסורים סידקי אל-מקת שוחרר מהכלא

עם צאתו הודה לנשיא הסורי אסד ולמקבילו הרוסי פוטין, ואמר: "הנחישות הסורית גברה". הוא נשפט ב-2015 ל-11 שנות מאסר, ושוחרר כצעד של רצון טוב, בעקבות הבאת גופתו של זכריה באומל מסוריה לישראל
גל ברגר
10 בינואר 2020
08:17

זקן האסירים הסורים, סידקי אל-מקת, שוחרר הבוקר (שישי) מבית הכלא קציעות. עם שחרורו הוא הודה האסיר הביטחוני לנשיא הסורי בשאר אסד ולנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, שסייעו בשחרורו. "הנחישות הסורית גברה על נחישות הכיבוש והאויב. השתחררתי על אפו על חמתו של הכיבוש ובלי תנאים. אסד דפק על השולחן והביא לקריסת החומות האלה", אמר אל-מקת מחוץ לכלא לערוץ "אל-מיאדין" המקורב לחיזבאללה.

אל-מקת סיפר כי אתמול נפגש בכלא עם שני נציגים ממשרד הביטחון הישראלי והם הודיעו לו כי הוא משתחרר לביתו במג'דל שמס ללא תנאים. לדבריו, "לפני חודש הם רצו לגרש אותי לדמשק. סוריה היא ארצי ואני רוצה להיכנס אליה אבל לא בתנאים ישראלים. אני מעדיף להישאר בכלא ולא לצאת בתנאים שלהם". 

אל-מקת – יליד 1967 נשפט ל-11 שנות מאסר החל משנת 2015, בגין עבירות בגידה וריגול, תמיכה בטרור ומגע עם ארגון עוין, ונשפט למאסר עד 2026. זהו מאסרו השני, לאחר ששוחרר ממאסר קודם של 27 שנים ב-2012. לפני כחודש סירב אל-מקת להצעה ישראלית, בתיווך רוסי, להשתחרר לדמשק ולא למקום הולדתו.

יחד איתו שוחרר אמש האסיר הפלילי אמל אבו סאלח, יליד 1994. הוא מרצה שבע שנות מאסר ושמונה חודשים בגין הריגת אזרח סורי. נשפט למאסר עד 2023. מלשכתו של  ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר אתמול כי מדובר במחווה מדינית וכצעד של רצון טוב, בעקבות הבאת גופתו של זכריה באומל מסוריה לישראל.

שני האסירים ששוחררו כעת, מצטרפים לשני אסירים שישראל כבר שיחררה כחלק מעסקת החזרת גופת באומל. האסירים ששוחררו באפריל 2019 הם זידאן טויל, תושב ח'דר, שנכלא על רקע פלילי בגין עבירת הברחת סמים. הוא נעצר ביולי 2008. האסיר השני הוא חמיס אחמד, פעיל פת"ח ותושב מחנה הפליטים ירמוכ. הוא נתפס באפריל 2005 בגין ניסיון לבצע פיגוע הסתננות לבסיס צה"ל ופגיעה בחיילים, ונשפט למאסר עד שנת 2023.