עלי חמינאי ודונלד טראמפ
צילום: אי-פי

ברקע המתיחות בין המדינות: ארה"ב הודיע על עיצומים חדשים נגד בכירים באיראן

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר כי אמר כי העיצומים יופעלו נגד שמונה בכירים במשטר האיראני. בין הבכירים - ראש המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן ומקורבים לעלי חמינאי, האחראים להרג 1,500 איראנים במחאה האחרונה במדינה ולפעולות טרור בעיראק
בן יניב
10 בינואר 2020
18:08

ברקע המתיחות בין ארצות הברית לאיראן, משרדי החוץ והאוצר האמריקניים הודיעו היום (שישי) על סנקציות חדשות נגד בכירים במשטר האיראני. זאת לאחר שמשמרות המהפכה תקפו השבוע בטילים בליסטיים שני בסיסים של צבא ארצות הברית בעיראק.

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ושר האוצר סטיב מנוצ'ין הודיעו כי העיצומים יוטלו על שמונה בכירים במשטר האיראני, ובהם ראש המועצה העליונה לביטחון לאומי עלי שמחנאי ומקורבים למנהיג הרוחני עלי חמינאי. כמו כן, יוטלו עיצומים על 17 מפעלים בתחום המתכת, הברזל, הבניה והטקסטיל. מנוצ'ין אמר כי העיצומים החדשים יגרמו לאיראן נזק של מיליארדי דולרים.

פומפאו התייחס בדבריו פעם נוספת לחיסול מפקד כוח קודס האיראני קאס סולימאני לפני כשבוע, ואמר כי "הוא תיכנן פעולה רחבה נגד אינטרסים אמריקניים, בין היתר נגד שגרירויות". שר החוץ האמריקני סירב לציין היכן ומתי היה אמור "האיום המיידי" מצד סולימאני להתרחש, והוסיף: "חייהם של אמריקנים היו בסכנה".

על הימצאות הכוחות האמריקניים בעיראק אמר פומפאו: "אנחנו בעיראק על מנת לאמן את כוחות הצבא המקומי, ולהמשיך את המערכה לבלימת דאעש. הזמנים ישתנו ויש לבחון מחדש את אופן פעולותינו באזור. נמשיך במשימה לצד נאט"ו ובעלי בריתנו באזור".

השבוע דווח בכאן חדשות כי שלוש המעצמות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין צפויות להחליט על צעדי עונשין של ממש נגד איראן, בעקבות הודעתה בשבוע שעבר כי היא אינה מחויבת עוד להסכם וכי תעשיר אורניום כרצונה. לפי הדיווח, בפגישה שתתקיים עוד השבוע, יבחנו שרי החוץ של צרפת, בריטניה וגרמניה כמה דרכי תגובה אפשריות ולא יסתפקו בגינוי בלבד כפי שהיה בהפרות קודמות מצד איראן.

התרחיש הקיצוני: הפעלת מנגנון הסכסוך על פי הכתוב בהסכם הגרעין, צעד שעשוי להוביל בסופו של דבר לחידוש העיצומים הבין־לאומיים על איראן. עם זה, שלוש המעצמות האירופיות מעוניינות לנקוט ענישה מתונה כדי שלא לגרום למשטר בטהראן להגיב בהפרות בוטות יותר של הסכם הגרעין.