מסע הלוויה של קאסם סולימאני
צילום: אי-פי

דיווח: ארה"ב ניסתה לחסל בכיר נוסף בכוח קודס

לפי הדיווח בוושינגטון פוסט, ביום שחוסל קאסם סולימאני ניסה הצבא האמריקני לחסל גם את עבדל רזא שהלאי, שנמצא בתימן. בדיווח לא נאמר מדוע נכשלה הפעולה. טראמפ: סולימאני תכנן לפגוע בארבע שגרירויות אמריקניות
בן יניב
10 בינואר 2020
22:23

העיתון וושינגטון פוסט דיווח היום (שישי) כי ביום שבו חיסל צבא ארצות הברית את מפקד כוח קודס קאסם סולימאני, נכשל הצבא האמריקני בניסיון לחסל בכיר אחר במשמרות המהפכה, עבדל רזא שהלאי, שנמצא בתימן. בדיווח לא נאמר מדוע נכשלה הפעולה.

העיתון מדווח עוד כי מבצע כזה עומד בניגוד לדברי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו כי סולימאני חוסל משום שהיה איום מיידי, וכי למעשה תכננה ארצות הברית מבצע רחב יותר נגד משמרות המהפכה של איראן.

כמו כן, משרד החוץ בוושינגטון הציע בחודש שעבר פרס של 15 מיליון דולרים למי שימסור מידע על שהלאי. הפנטגון, הבית הלבן ומשרד החוץ בוושינגטון סירבו להגיב על הדברים.

בתוך כך, טראמפ טוען בריאיון לרשת פוקס כי סולימאני תכנן להוציא לפועל מתקפה נגד ארבע שגרירויות אמריקניות, אך לא ציין באילו שגרירויות מדובר. אתמול אמר טראמפ כי המתקפה תוכננה נגד שגרירות אחת בלבד, ויום קודם לכן טען כי המתקפה כוונה נגד כמה שגרירויות - אך לא נקב במספר.

פומפאו אמר היום כי "סולימאני תיכנן פעולה רחבה נגד אינטרסים אמריקניים, בין היתר נגד שגרירויות". שר החוץ האמריקני סירב לציין היכן ומתי היה אמור "האיום המיידי" מצד סולימאני להתרחש, והוסיף: "חייהם של אמריקנים היו בסכנה".

ברקע המתיחות בין ארצות הברית לאיראן, משרדי החוץ והאוצר האמריקניים הודיעו היום על סנקציות חדשות נגד בכירים במשטר האיראני. זאת לאחר שמשמרות המהפכה תקפו השבוע בטילים בליסטיים שני בסיסים של צבא ארצות הברית בעיראק.