הסולטאן קאבוס בן סעיד
צילום: אי-פי

עומאן: הסולטאן קאבוס בן סעיד הלך לעולמו בגיל 79

קאבוס שלט בעומאן במשך חמישה עשורים. מחליפו הוא היית'ם בן טארק אל סעיד, בן דודו ושר התרבות והמורשת
גל ברגר ועמיחי שטיין
11 בינואר 2020
03:02
עודכן ב 17:54

הסולטאן של עומאן, קאבוס בן סעיד, הלך לעולמו הלילה (שבת) בגיל 79. כך הודיעו כלי התקשורת הממלכתיים בסולטנות השוכנת לחופי מפרץ עומאן והים הערבי. הבוקר הודיעה הטלוויזיה הממלכתית במדינה כי מחליפו הוא היית'ם בן טארק אל סעיד, בן דודו של קאבוס ושר התרבות והמורשת מאז 2002. קודם לכן שימש בתפקידים שונים במשרד החוץ של עומאן ובשנות ה-80 היה ראש ההתאחדות העומאנית לכדורגל.

קאבוס שלט בעומאן מ-1970, אז הדיח את אביו בהפיכה לא אלימה, ואין לו צאצאים או אחים. בחודש שעבר נפוצו דיווחים על הרעה במצב בריאותו.

קאבוס לא מינה יורש באופן פומבי, אך הוא כתב את בחירתו בתוך מעטפה סגורה המיועדת ל"מועצת משפחת המלוכה". לפי החוק, בסולטנות על משפחת המלוכה לבחור יורש בתוך שלושה ימים ממותו של הסולטאן ובמקרה בו לא יצליחו תיפתח המעטפה בה כתובה בחירתו של הסולטאן והאדם שבו הוא בחר ימונה לתפקיד.

לפני יותר משנה הזמין קאבוס את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לביקור רשמי ודן עמו בדרכים לקדם שלום ויציבות במזרח התיכון. נתניהו שלח את תנחומיו לעם בעומאן: "לפני כשנה הוא הזמין את רעייתי ואותי לביקור חשוב ומרגש מאין כמוהו, בו הציע את סיועו לקידום השלום והיציבות באיזור. הוא היה מנהיג דגול שפעל ללא לאות למען קידום השלום והיציבות באיזורנו. תחת מנהיגותו, עומאן הפכה למדינה מרכזית ומתקדמת".

שר החוץ ישראל כץ מסר: "אני משתתף בצער העם העומאני על אובדן הוד מעלתו הסולטאן קאבוס בן סעיד. מנהיגותו של הסולטאן קאבוס היא דוגמא ומופת כמי שפעל כל חייו למען עמו ולמען השלום. הסולטאן היה מנהיג אמיץ ואיש של שלום ופיוס שפעל רבות למען ארצו ועמו ולמען בטחון ויציבות האזור כולו. מחזקים את ידי העם בעומאן ואיתכם באבלכם."