עצרת הזדהות עם המנהיג בקוריאה הצפונית, השבוע
צילום: אי-פי

קוריאה הצפונית: לא נשוב למו"מ עם ארה"ב

לדברי בכיר במשרד החוץ בפיונגיאנג, האמריקנים הוליכו שולל את ארצו ושיח כפי שהיה בפסגה בוייטנאם - לא יקרה פעם נוספת
מואב ורדי
11 בינואר 2020
09:56

קוריאה הצפונית אומרת כי לא תשוב לשולחן המשא ומתן עם ארצות הברית, למרות הקשרים הטובים שנרקמו בין המנהיגים של שתי המדינות. לדברי בכיר במשרד החוץ בפיונגיאנג, קים קאי גוואן, ארצות־הברית הוליכה שולל את ארצו במשך שנה וחצי. "איבדנו זמן יקר", אמר. דבריו צוטטו הבוקר (שבת) בסוכנות הידיעות NK News.

הבכיר הוסיף כי אם האמריקנים מעוניינים לשוב ולקיים דו־שיח, עליהם לקבל את דרישות ארצו במלואן, אך הדגיש כי ארצות הברית אינה מעוניינת בכך, ואינה יכולה לעשות זאת. "אנו יודעים מה הכיוון שבו אנו רוצים ללכת, ונצעד בו לבד", אמר. הוא ציין כי יחסי המנהיגים של שתי המדינות, קים ג'ונג און ודונלד טראמפ, "לא רעים", אך "טיפשי לחשוב שקוריאה הצפונית תשוב למו"מ עם ארצות הברית בגלל הדבר.  הוא הבהיר כי מו"מ כמו שהיה בפסגה בוייטנאם, לעולם לא יקרה שוב.

קים עצמו הזהיר לפני כעשרה ימים את ארצות הברית שארצו תנקוט "פעולה מזעזעת", וכי העולם יחזה "בנשק אסטרטגי חדש" בעתיד הקרוב. מנהיג המדינה המסוגרת טען כי הדרישות של וושינגטון דומות לאלה של "גנגסטרים", ושאם ארצות הברית תמשיך כך היא תסבול ותהיה חסרת אונים. הוא הוסיף כי ימשיך בפיתוח נשק גרעיני עוצמתי כדי לייצר הרתעה אל מול האיום הגרעיני האמריקני, והתנה את היקף ההרתעה הגרעינית בגישתה של וושינגטון. עוד אמר כי פיונגיאנג תנטוש את מחויבותה שלא לבצע ניסויים בנשק גרעיני ובטילים בליסטיים בין יבשתיים.