נתניהו וקאבוס
צילום: Oman News Agency via AP

נתניהו שולח תנחומים לאחר מות שליט עומאן: "מנהיג דגול שקידם את השלום והיציבות"

שלטונות עומאן הודיעו אמש כי הסולטאן קאבוס בן סעיד הלך לעולמו בגיל 79. קאבוס הזמין את נתניהו לביקור ראשון של מנהיג ישראלי בסולטנות. שר החוץ כץ: "מנהיגותו של הסולטאן קאבוס היא דוגמא ומופת"
עמיחי שטיין
11 בינואר 2020
18:11

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח היום (שבת) את תנחומיו לעם בעומאן על מותו של הסולטן קאבוס בן סעיד, שהלך לעולמו הלילה בגיל 79. בהודעתו לתקשורת כתב נתניהו: "הוא היה מנהיג דגול שפעל ללא לאות למען קידום השלום והיציבות באיזורנו. תחת מנהיגותו, עומאן הפכה למדינה מרכזית ומתקדמת".

בשנה שעברה קיים נתניהו ביקור היסטורי של ראש ממשלה ישראלי בסולטנות הערבית. קאבוס קיבל בביקור את פני נתניהו ורעייתו ובו דן עם ראש הממשלה הישראלי על האינטרסים האזוריים של שתי המדינות. "לפני כשנה הוא הזמין את רעייתי ואותי לביקור חשוב ומרגש מאין כמוהו, בו הציע את סיועו לקידום השלום והיציבות באיזור", מסר נתניהו. 

קאבוס נקבר במוסקט בירת עומאן במהלך היום, וכבר נמסר כי למחליפו יתמנה בן דודו. ראש הממשלה מסר את בירכתו לסולטן החדש: "אני מברך את הסולטאן החדש הית'ם בן טארק על מינויו ועל דבריו כי מדיניות החוץ של עומאן ופעילותה למען השלום באיזור ימשכו".

שר החוץ ישראל כץ הצטרף לדברי התנחומים של ראש הממשלה ושלח מסר בעברית ובערבית: "מנהיגותו של הסולטאן קאבוס היא דוגמא ומופת כמי שפעל כל חייו למען עמו ולמען השלום. הסולטאן היה מנהיג אמיץ ואיש של שלום ופיוס שפעל רבות למען ארצו ועמו ולמען בטחון ויציבות האזור כולו. מחזקים את ידי העם בעומאן ואיתכם באבלכם".

קאבוס שלט בעומאן מ-1970, אז הדיח את אביו בהפיכה לא אלימה, ואין לו צאצאים או אחים. בחודש שעבר נפוצו דיווחים על הרעה במצב בריאותו. קאבוס לא מינה יורש באופן פומבי, אך הוא כתב את בחירתו בתוך מעטפה סגורה המיועדת ל"מועצת משפחת המלוכה". הבוקר הודיעה הטלוויזיה הממלכתית במדינה כי מחליפו הוא היית'ם בן טארק אל סעיד, בן דודו של קאבוס ושר התרבות והמורשת מאז 2002.