ביטן ונתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ ביטן על ויתור המינוי לשר החקלאות: נתניהו ניסה לצלצל, לא עניתי לו – כעסתי

חבר הכנסת מהליכוד בכנס של ההסתדרות הציונית העולמית: "כשאני כועס אני לא עונה כדי לא להגיד שטויות. אני כועס על הסיטואציה שנוצרה" • במרצ חוששים שפרץ רק מעמיד פנים שהוא בוחן איחוד
יערה שפירא
11 בינואר 2020
19:02
עודכן ב 20:35

חבר הכנסת דוד ביטן, שוויתר לאחרונה על תפקידו כשר החקלאות הביע היום (שבת) כעס על כך בכנס של ההסתדרות הציונית העולמית. ביטן סיפר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר אליו לאחר החלטתו אבל הוא לא ענה מפניי שכעס עליו: "רציתי שהמינוי יהיה מהיר, אבל זה נמרח כמו מסטיק. נתניהו ניסה לצלצל אליי אבל לא עניתי לו. כשאני כועס אני לא עונה, כדי לא להגיד שטויות. אני כועס על הסיטואציה שנוצרה".


ביום חמישי החליט ראש הממשלה לעצור את כל סבב המינויים שתוכנן בממשלה ביום ראשון. זאת  בשל ביקורת שהשמיע בג"ץ בפסק דין שניתן על הליך מינויי השרים בממשלת מעבר. בעתירה שהוגשה לבג"ץ בנוגע למינויו של נפתלי בנט לשר הביטחון, נקבע שהעיתוי מעורר קושי, וכי לא יהיה ניתן לקבל התנהלות שממשלת מעבר, שאינה נהנית מאמון הכנסת, תנצל את הסמכות הנתונה לה ותגדיל עד בלי די את מספרם של חברי הממשלה ללא אישור הכנסת. 

בתחילת החודש הודיע נתניהו על סבב מינויים בממשלה, לאחר שהתפטר מתפקידי השרים בהם החזיק בסוף החודש שעבר. בנוסף לביטן, הוחלט למנות את סגנית השר ציפי חוטובלי מהליכוד לשרת התפוצות, את שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא-ביטון לשרת הרווחה, ואת סגן השר יצחק כהן מש"ס לשר הבינוי והשיכון.

לחץ על עמיר פרץ להתאחד עם מרצ

בבית היהודי מתלבטים אם לקיים מחר מסיבת עיתונאים להצגת רשימתם – או לחכות להמשך המגעים לאיחוד כולל בימין. ברקע: שיחות ראשי הסיעות עם ראש הממשלה נתניהו, שדוחף לאיחוד. כך דווח הערב בחדשות השבת. בשמאל – ח"כים בעבודה לוחצים על עמיר פרץ במהלך סוף השבוע להתאחד עם מרצ. אורלי לוי אבקסיס עדיין מתנגדת לכך, כך לדברי מקורביה.


מחר יפגשו ניצן הורוביץ ועמיר פרץ להמשך המגעים, אך במרצ חוששים שפרץ רק מעמיד פנים שהוא בוחן איחוד מסיבות תדמיתיות וינטוש את המגעים ברגע האחרון. במקביל, מבינים במרצ שסתיו שפיר היא סדין אדום עבור פרץ וכי אם יתקדמו לאיחוד עם העבודה, שפיר לא תוכל להצטרף.