אביו של מוטי

אביו של מוטי בן שבת: "ראיתי את היד שלו, ניסיתי לתפוס, לא הצלחתי"

מוטי בן שבת ניסה לסייע למשפחה שנקלעה למצוקה בזמן השיטפונות בנהריה, נסחף ונהרג: "הוא ראה כיסא של תינוק, הוא נכנס שוב למים, באותו רגע הוא כבר לא יצא. גם אותי המים סחפו" • האם סיפרה בדמעות: "אני קברתי אותו ביום ההולדת שלי, איזה מתנה זו?" • רה"מ נתניהו ושר הפנים דרעי ביקרו את המשפחה: "קורע לב לראות אותם"
חן ביאר
12 בינואר 2020
13:16
עודכן ב 16:32

אביו של מוטי בן שבת, שנסחף בשיטפון בנהריה בזמן שסייע למשפחה שנקלעה למצוקה, משחזר היום (ראשון) את הרגע שבו שאיבד את בנו – וכועס על עצמו שהוא התחמק לו מבין האצבעות: "החיים שלי הסתיימו, אומנם הבן שלי עשה מעשה שאני ממש גאה בו, אבל אני לא גאה בעצמי שלא הצלחתי לסייע לו לצאת מהמים על אף שהייתי איתו שם באותם רגעים". 


עוד אמר האב בזמן השבעה: "אני לא יכול להסביר איך הוא הגיע לפניי וכבר היה במים, חילץ אותם. חילצת אותם? אז תצא. הוא ראה כיסא של תינוק, הוא נכנס שוב למים, באותו רגע הוא כבר לא יצא. ראיתי את היד שלו, ניסיתי לתפוס, לא הצלחתי. גם אותי המים סחפו". נוסף על כך סיפר האב כי בנו סייע לזוג מבוגרים – חצי שעה לפני שטבע.

"אני לא מצליח לישון מאז. לקבור את הבן ביום ההולדת של אימא שלו במקום שייצאו ביחד לשמוח. אי אפשר להאשים אף אחד. היה פה סוער בנהריה, אני בן 60, מעולם לא ראיתי דבר כזה"

עוד סיפר האב כי בנו היה בתהליך של חזרה בתשובה: "במשך שנתיים הוא אמר שהוא רוצה למות למען קידוש השם. לא היה אכפת לו לאבד את החיים. אם הוא בשמיים הוא ממש מאושר. הוא לא הסתפק במעשה אחד. זה מוטי. רונן מרלי, ראש עיריית נהריה, הוא הראשון שרץ לבצע בו החייאה. אני לא כועס עליו. מדובר במחדלים של שנים שהוא צריך לתקן בכמה חודשים. איך אני יכול להאשים אותו? אני לא מצליח לישון מאז. לקבור את הבן ביום ההולדת של אימא שלו במקום שייצאו ביחד לשמוח. אי אפשר להאשים אף אחד. היה פה סוער בנהריה, אני בן 60, מעולם לא ראיתי דבר כזה".

"אני קברתי אותו ביום ההולדת שלי, איזה מתנה זו?"

"מה אפשר לספר כשהחיים שלך נהרסו?": כך אמרה אימו של מוטי בן שבת בזמן השבעה. לכאן חדשות היא הוסיפה בדמעות: "הלב שלי, הכתר שלי הלך ממני. אני לא יודעת מה יהיה מחר, מה יהיה הלאה. לא מאחלת לאף הורה דבר כזה. לשונאים שלי אני לא מאחלת. ביום ראשון הוא רק רץ לעזור לכולם. הוא הציל אימא עם שלושה ילדיה. חצי שעה קודם הוא הציל זוג מבוגרים. השיב אותם בבית, הכין להם תה. העיר עברה טראומה, בחיים לא היה דבר כזה. יש לי כעסים".

עוד הוסיפה כי אינה כועסת על ראש העיר: "ראש העיר שלנו זה אח, לפני שהוא ראש עיר. כל מה שהוא עושה בשבילנו אני לא יודעת אם מישהו היה עושה". על בנה הוסיפה: "היו לו חלומות לעלות ולעלות בתורה. הוא חזר בתשובה לפני שש שנים. הוא אהב לקרוא, הוא היה כותב לרבנים. הוא אהב את הבית כנסת מאוד. אני לא ישנה מיום רביעי. לא אוכלת אפילו. העולם התהפך. ממתי הורים קוברים ילדים? זה טירוף. אני בעצמי לא מאמינה שאני יושבת שבעה. אני קוברת אותו ביום ההולדת שלי, איזה מתנה זאת? כל שנה לעשות אזכרה ביום ההולדת".

בשעות אחר הצהריים הגיע לנהריה ראש הממשלה בנימין נתניהו כשהוא מלווה בשר הפנים אריה דרעי. השניים סיירו במוקדי ההצפות והבטיחו סיוע של 25 מיליון שקלים לעיר. השניים ביקרו בבית משפחתו של מוטי בן שבת ולאחר מכן אמר נתניהו: "זה באמת קורע את הלב לראות את חווה ודני ההורים ואת הבת ואת האחיות. משפחה מדהימה עם גיבור גדול, גיבור גדול שהציל אחרים ונסחף למותו. קשה מאוד לנחם אנחנו יודעים את זה אבל אני חושב שאהבה שהציבור מרעיף להם זה דבר שבכל זאת נותן נחמה פעוטה".