בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

החסינות של נתניהו: גברו הסיכויים לכתב אישום נגד רה"מ עוד לפני הבחירות

אחרי שיועמ"ש הכנסת קבע כי אדלשטיין לא יוכל למנוע את הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות, הקרב הצפוי כעת הוא על הבאת ראיות ועדים מטעמו של נתניהו לוועדה - מה שיעכב את ההחלטה. בלשכת רה"מ מרוצים מהצהרת אדלשטיין
כתבי כאן חדשות
12 בינואר 2020
20:39

הסיכוי להגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו עוד לפני הבחירות גבר משמעותית, לאחר שהיועץ המשפטי לכנסת איל ינון פרסם היום (ראשון) את חוות דעתו, לפיה יושב ראש הכנסת לא יכול למנוע את הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות נתניהו. הקרב הצפוי כעת הוא על הבאת ראיות ועדים מטעמו של נתניהו לוועדה, בין השאר בניסיון להביא לדחיית ההחלטה של הוועדה.


החוק לא מתייחס לשאלה אם מותר לנתניהו להביא עדים וראיות לוועדה. ראש הממשלה יטען שזו זכותו, בין היתר כי מדובר במעין הליך שיפוטי. כך או כך, איל ינון לא יעסוק בשאלה זו, כפי שהודיע מראש, ומי שצפויה לדון בכך היא היועצת המשפטית של ועדת הכנסת.

אם יאפשרו לנתניהו הבאת ראיות - הדבר יאריך את הדיונים. אם לא יאפשרו לו לעשות זאת, צפוי ראש הממשלה לעתור לבג"ץ - צעד שגם יכול להביא לעיכוב בקבלת החלטת הוועדה. חבר הכנסת חיים כץ, שביקש חסינות לפני ראש הממשלה, לא ביקש להביא ראיות ועדים עד כה.


בלשכת נתניהו גם מסמנים את מליאת הכנסת כזירה לסיכול ההצבעה בעניין החסינות. בלשכת ראש הממשלה טוענים כי יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין עובד בשיתוף פעולה אדוק עם סיעת הליכוד, ובאמצעים טכניים ומהותיים יוכל לסכל את ההצבעה.

על אף המתיחות בתקופה האחרונה בין לשכת נתניהו ללשכתו של אדלשטיין, האחרון שוחח עם ראש הממשלה כמה פעמים בשבוע האחרון בעניין החסינות. בלשכת נתניהו מביעים סיפוק רב מהצהרת יושב ראש הכנסת היום.בתוך כך, בליכוד יש כאלה שטוענים שההתקפות האחרונות על איל ינון, ולפני כן על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לא יביאו בוחרים חדשים לליכוד ולגוש הימין בבחירות הקרובות.

בכחול לבן מתכוונים להתחיל בתהליך הקמת ועדת הכנסת כבר מחר, כדי לקדם את הדיון בבקשת החסינות ולהכריע בסוגיה כמה שיותר מהר.

בהכנת הידיעה השתתפו: תמר אלמוג, מיכאל שמש ירון דקל ועקיבא ווייס