תחנת כח של חברת החשמל הפלסטינית ברצועת עזה, ארכיון
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

פתרון חלקי למשבר החשמל ברשות הפלסטינית: הפלסטינים יעבירו 700 מיליון שקלים לישראל

עד כה הועברו 70 מיליון שקלים, שהם 10 אחוזים מסכום החוב. השבוע צפוי לעבור שאר הסכום. העברת הכספים ופתיחת תחנות החשמל אמנם ישפרו את זרימת החשמל ברמאללה ובבית לחם, אולם בבית לחם עדיין צפויים ניתוקים
נורית יוחנן
13 בינואר 2020
07:44

בשבוע שעבר החלה הרשות הפלסטינית להזרים 700 מיליון שקלים לחברת החשמל בישראל, זאת כדי לצמצם את חוב הרשות העומד על 1.8 מיליארד שקלים. כך פורסם הבוקר (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. עד כה הועברו 70 מיליון שקלים, שהם 10 אחוזים מסכום החוב. השבוע צפוי לעבור שאר הסכום.

חברת החשמל הפלסטינית לוותה 700 מיליון שקלים מהבנקים בגדה המערבית, אבל הרשות הפלסטינית היא שתחזיר את החוב ותשלם לבנקים 10 מיליון שקלים מדי חודש במשך חמש וחצי שנים. במקביל להעברת הכסף, בשבועיים הקרובים יפתחו כמה תחנות שיזרימו חשמל בשכם וברמאללה במטרה לשפר את התשתית.

בשיחה עם כאן חדשות העריכו מקורות פלסטיניים כי אמנם העברת הכספים ופתיחת תחנות החשמל ישפרו את זרימת החשמל ברמאללה ובבית לחם, אולם הבעיה לא תיפתר לחלוטין ובבית לחם עדיין צפויים ניתוקים. בסוף השבוע האחרון הפגינו כמה עשרות פלסטינים באזור בית לחם בעקבות הפסקות החשמל בתקופה האחרונה.

לפני שלושה חודשים הודיעה חברת החשמל הפלסטינית כי קיבלה מחברת החשמל הישראלית אזהרה ראשונה לקראת הכוונה להפסיק את אספקת החשמל למשך שעתיים ביום ברחבי הגדה המערבית. חודש קודם לכן הודיעו בישראל כי ינתקו את החשמל בחלק מיישובי הגדה, כדי ללחוץ עליהם לשלם את חשבונות החשמל. הדבר לא התבצע בפועל באופן נרחב, ואזורים ספציפיים בלבד נותקו למשך שעתיים ביום.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "לאחר שחובות החברה המזרח ירושלמית תפחו לכשני מיליארד שקלים, ולאחר שחברת החשמל נאלצה לצמצם את אספקת החשמל הסדירה על מנת לגבות את החוב, מסתמן כי הצדדים הגיעו לכדי הבנות ביניים לפרעון חלק מהחוב, שיפורסמו עם קבלת התשלום.

חברת החשמל תפעל לחיבור תחנות המשנה בשכם, רמאללה ותרקומיה, לאחר השלמת העבודות, התיקונים והבדיקות הנדרשות, במטרה לשפר את איכות האספקה מהר ככל שניתן. יחד עם זאת, ככל שנוצרים עומסי ביקוש חריגים, נאלצת חברת החשמל לנהל ביקושים על מנת שלא לפגוע באספקה ולמנוע קריסה של מערכת החשמל".