השיטפון בבסיס חיל האוויר בדרום, בשבוע שעבר

קצין בכיר בחיל האוויר על ההצפה בבסיס בדרום: טעינו כשלא פינינו את המטוסים

הבכיר הבהיר כי הנזק למטוסים מההצפות בשבוע שעבר נמוך מכפי שנטען. לדבריו, הניסיון להטיל צנזורה על העניין נבע משיקולים מבצעיים "משום שאנו בתקופה של דריכות"
משה שטיינמץ
13 בינואר 2020
08:07

ההצפה בבסיס חיל האוויר בדרום: קצין בכיר בחיל האוויר אומר הבוקר (שני) כי הייתה טעות שלא לפנות מראש את שני המחסות למטוסים שהוצפו בסערה בשבוע שעבר. לדברי הקצין הבכיר ישנן תכניות מוכנות לפינוי מטוסים במקרה שבו קיים סיכוי שהנחל יעלה על גדותיו, אך האירוע ביום חמישי התפתח במהירות ובבסיס לא הספיקו לפנות את המטוסים.

לדבריו, שמונה מטוסים ניזוקו, כשבאחדים מהמטוסים מדובר בפגיעות מזעריות שמסתכמות בעבודות של ייבוש, ובאחרים מדובר בפגיעות יותר קשות. הוא ציין כי ההערכה היא שכולם ישובו לטוס בתוך שבוע לכל היותר. אתמול שבו מטוסים לטוס מהבסיס והיום ישובו גם האימונים לסדרם.


הקצין הבכיר אמר כי ההצפה התרחשה ביום חמישי ב-5 בבוקר, כשבמשך חצי שעה שטפו כחמישים אלף קוב מים אזורים בבסיס ואף הפילו קירות בטון. המטוסים חנו בשני "דירים" תת קרקעיים ולאחר ההצפה פונו המטוסים מ"דירים" אלה. לדבריו, היקף הנזק נמוך מכפי שנטען בחלק מהפרסומים. הוא ציין כי הניסיון להטיל צנזורה על העניין נבע משיקולים מבצעיים "משום שאנו בתקופה של דריכות".


אתמול התיר דובר צה"ל לפרסום כי אחד מבסיסי חיל האוויר בדרום הארץ הוצף בשבוע שעבר בעקבות תנאי מזג האוויר הקשה. בשל ההצפה נגרם נזק לכמה מטוסי קרב שהיו במקום. כמו כן, טכנאים בבסיס נזקקו לחילוץ – לא היו נפגעים באירוע.