כור באיראן
צילום: אי־פי

בדרך לעיצומים חדשים על איראן? גרמניה צרפת ובריטניה הפעילו את "מנגנון הסכסוך"

כפי שפורסם בחדשות הערב, שלוש המדינות הפעילו את המנגנון בהסכם הגרעין שעלול להביא לעיצומים חדשים על איראן • בתוך כך, ראש ממשלת בריטניה דורש מטראמפ להציג את ההסכם החלופי שלו
עמיחי שטיין
14 בינואר 2020
13:45

כפי שפורסם בחדשות הערב בכאן 11, גרמניה צרפת ובריטניה הפעילו היום (שלישי) את מנגנון הסכסוך בהסכם הגרעין, מה שיכול להוביל להטלת עיצומים על איראן. בהודעה המשותפת לשלוש המדינות נאמר כי הצעד בוצע בעקבות הפרת המחויבוית שאליהן התחייבה איראן בהסכם הגרעין. המדינות מציינות כי הן מעוניינות לשמר את ההסכם וראיה לכך תהיה שהן לא הצטרפו לקמפיין הלחץ המרבי של ממשל ארצות הברית נגד איראן.

בתוך כך, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, אומר כי אם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מבקש להיפטר מהסכם הגרעין, עליו לומר מה הוא ה"הטראמפ דיל", כלשונו. בראיון לרשת בי־בי־סי הוסיף ג'ונסון כי טראמפ יודע לעשות עסקים, ואפשר לפעול להחלפת הסכם הגרעין הישן בעסקת טראמפ חדשה. 

בשבוע שעבר הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי השלטון בטהראן הודיע על החלטתו לבטל את מחויבויותיו להסכם הגרעין – כולל את מספר הצנטרפוגות שיופעלו, וביטול המגבלות על העשרת האורניום. מדובר בצעד החמישי בהתנתקות מההסכם.

באיראן אומרים כי הצעד הזה הוא הפיך, וניתן יהיה לחזור להסכם הגרעין אם ארצות הברית תבטל את הסנקציות הכלכליות. כמו כן, השלטונות בטהראן הודיעו כי ימשיכו בשיתוף פעולה עם הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית.