פקד רינת סבן

"לא זוכרת": העדות הבעייתית של חוקרת המשטרה בפרשת הטלפונים הניידים

החוקרת העידה בבית המשפט בנוגע לחיפוש בטלפונים של יועצי רה"מ. אתמול נחשף כי נוסף על החיפוש בטלפונים של אוריך וגולן, נעשה שלא כחוק חיפוש בטלפון של בכיר נוסף
צח שפיצן
14 בינואר 2020
23:15

לאחר שאמש נחשף בכאן חדשות כי בנוסף לחיפוש שנעשה ללא צו בטלפונים של יועצי ראש הממשלה יונתן אוריך ועופר גולן, המשטרה חיפשה ללא צו בטלפון של בכיר נוסף במנגנון של הליכוד, הערב (שלישי) פורסמה בחדשות הערב בכאן 11 העדות הבעייתית של חוקרת המשטרה שביצעה את החיפושים. "לא זוכרת כלום" - כך נשמעה העדות של החוקרת פקד רינת סבן, שרצתה ככל הנראה לשמור אמונים למפקדיה, אבל לא רצתה לשקר על דוכן העדים. 

חוקרת המשטרה רינת סבן נחשבת לחוקרת בכירה ביחידת החוד של משטרת ישראל, להב 433, אבל העדות שלה ביום רביעי האחרון בבית משפט השלום בתל אביב הייתה מביכה במיוחד. בית המשפט העליון קבע כי לדיון בעניין הטלפונים צריכים להגיע "בעלי התפקידים במשטרה אשר לקחו חלק בהחלטה לבצע את החיפוש". 

עו"ד ליאור אפשטיין, המייצג את אחד היועצים שהמשטרה חיפשה בטלפון שלהם: "הכניסו אותה לסיטואציה בלתי סבירה. מצד אחד המפקדים שלה הכריחו אותה לבוא ולהעיד ומצד שני היא צריכה להעיד אמת".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס לחקירות המתנהלות או לתוכנם של דברים הנאמרים בין כותלי בית המשפט ומטבע הדברים איננו מפרטים אודות הליך משפטי תלוי ועומד".

 


לפני כחודשיים חקרה המשטרה את יועצי ראש הממשלה יונתן אוריך ועופר גולן, ובכירים נוספים בקמפיין הליכוד, בחשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר. במהלך החקירה חיפשה המשטרה בטלפונים של היועצים ללא צו. הנושא הגיע עד לבית המשפט העליון שקבע לאחרונה שהחיפוש התבצע שלא כדין וכי על בית משפט השלום לבחון האם להוציא צו בדיעבד. בדיון שנערך ביום רביעי בנושא בבית משפט השלום בתל אביב נחשף שהמשטרה האזינה לבכיר נוסף בליכוד ללא צו. 

אם יימצא שהמידע שעל בסיסו התבקשו הצווים הושג מחיפוש שבוצע שלא כדין במכשיריהם – צווי החיפוש יבוטלו. השופט יוסף אלרון ציין בהחלטתו בשבוע שעבר: "חוקרי המשטרה חרגו מהנהלים פעם אחר פעם בעניינו של כל אחד ואחד מהמבקשים, ולא הבהירו בפניהם כי באפשרותם לסרב לבקשה לעיין במכשיר הטלפון הנייד שברשותם". השופט הוסיף כי מקרה זה מחזק את החשש שמדובר בדפוס חוזר בו נוקטת המשטרה.