קואלה מפונה מיער שנשרף באי הקנגורו באוסטרליה
צילום: רויטרס

למה ממשלת אוסטרליה אחראית למותן של עשרות אלפי קואלות?

השריפות באוסטרליה עבור האזרח הן כמו לעשן 34 סיגריות ביום. בזמן שהתושבים נחנקים, נשאלת השאלה: מה הקשר בין גל הדליקות ביבשת להתחממות הגלובלית? | האזינו לפרק השישי של "הזמן הירוק", הסכת הסביבה של כאן חדשות
יפעת גליק
14 בינואר 2020
23:30
עודכן ב 11:28

כבר שבועות ארוכים שאוסטרליה סובלת משריפות ענק שמשתוללות ביבשת. מיליוני דונמים עלו באש, תושבים רבים פונו מבתיהם, וההערכות מדברות על כמיליארד בעלי חיים, חלקם זנים בסכנת הכחדה, שלא הצליחו להימלט ונספו.

האזינו לפרק 3 בהסכת הזמן הירוק

"השריפות באוסטרליה קורות כל שנה", מספרת כתבת חדשות החוץ של כאן חדשות מיכל רשף. "השנה היה גל גדול של שריפות מכמה סיבות: אוסטרליה נמצאת בבצורת מאוד גדולה, וסובלת מגל חום מאוד קשה ורוחות יבשות. גורמים אלו מקשים על ההשתלטות על השריפות. בנוסף, ישנם עוד גורמים חיצוניים, מעשה ידי אדם, שמציתים את האזורים. עיקר השריפות מתמקדות בדרום מזרח אוסטרליה, במדינת ניו סאות' וולס, וזה משפיע על מדינות ואזורים".

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון הקים רשות מיוחדות להתמודדות עם נזקי השריפות, אך במדינה לא ממש מרוצים מהתנהלותו, במיוחד לאור העובדה שהוא נתפס כמי שדי מתנגד לטיפול במשבר האקלים. תושבים רבים מותחים ביקורת על כך שהממשלה לא עשתה מספיק כדי למגר את התופעה ולא נערכה לכך מראש. 

על גודל האסון באוסטרליה אפשר לקבל מושג רק מצפייה מהתמונות הבלתי נתפסות מהמדינה. יואש דביר, שעבר לגור בסידני עם משפחתו, מספר כי הכול מכוסה עשן: "אנחנו חיים בתוך עשן כל הזמן. המומחים פה אומרים שזה כמו לעשן 34 סיגריות ביום, ואנשים הולכים ברחוב עם מסכות. מרגישים שזה משפיע גם על המצב הבריאותי – העיניים שורפות והגרון כואב".

אבל הנפגעים העיקריים מהאש, ואלו שגם לא יכולים להשמיע את קולם, הם כאמור בעלי החיים. רבים מהאוסטרלים מתגייסים לעזור לקואלות והקנגורואים שמתקשים להימלט מהשריפות. אור אליאסון, דוקטורנט במכון ויצמן שחוקר את השריפות ועוקב אחרי ניסיונות ההצלה של בעלי החיים, אומר כי יש לבני אדם חיבור רגשי מאוד קרוב לחיות המיוחדות באוסטרליה, ולכן מאוד קשה לאנשים לראות שהחיות הללו נפגעות.

יואש דביר שמתגורר בסידני: "אנחנו חיים בתוך עשן כל הזמן. המומחים פה אומרים שזה כמו לעשן 34 סיגריות ביום, ואנשים הולכים ברחוב עם מסכות"

"הקואלות זה מין בסכנת הכחדה", אומר אליאסון. "השטחים שעולים באש היום זה בדיוק בית הגידול של אותה חיה. הקואלות עולות באש ביחד עם העצים". לדעת אליאסון, לא כל שטחי המחיה של הקואלות נשרפו, על אף שספגו אבדות כבדות. "מוקדם לומר אם באמת הולכים להיכחד מינים של יצורים חיים", הוא מוסיף.

אז איך כל זה קשור להתחממות הגלובלית? אליאסון אומר כי "רק השנה נמדד באוסטרליה היום החם ביותר אי פעם, הטמפרטורה ממוצעת של כל אוסטרליה הייתה 41.9 מעלות. מעולם לא היה כל כך חם. בנוסף, כמות הגשמים היא המעטה ביותר מאז שהתחילו המדידות. במונחי זיהום, עד עכשיו נפלטה לאטמוספרה כמות פחמן דו חמצני ששווה לחצי מכמות השנתית שאוסטרליה פולטת כמדינה מדי שנה, וזה כנראה ימשיך לעלות כי השריפות יימשכו".

איך כל ביס שלנו בהמבורגר מזיק לסביבה? | האזינו לפרק השלישי של "הזמן הירוק"