ההריסה ליד יצהר, הבוקר

כוחות הביטחון הרסו שני בתים בלתי חוקיים במאחז "קומי אורי" ליד יצהר

מתפרעים יידו אבנים על הכוחות עם תום ההריסה, אחד נעצר • סמוטריץ' בכאן רשת ב: "קורא לבנט להפסיק עם ההריסות במגזר היהודי ולפתח את ההתיישבות" • נציגות יצהר טוענת כי הממשלה מתעלמת מרבבות מבנים ערביים שנבנו שלא בחוק ביהודה ושומרון
כרמל דנגור ורועי שרון
15 בינואר 2020
07:30
עודכן ב 09:15

כ־450 לוחמי משמר הגבול והמנהל האזרחי הגיעו הבוקר (רביעי) למאחז הבלתי חוקי "קומי אורי" הסמוך ליצהר והרסו שני בתים שנבנו בשטחי בי, בהם ביתו של נריה זארוג, שהוצאו נגדם צווי הריסה. מתפרעים יידו אבנים על הכוחות עם תום ההריסה, אחד נעצר. נציגות יצהר אומרת כי הדבר לא יתרום לשקט וכי הממשלה מתעלמת מרבבות מבנים ערביים שנבנו שלא בחוק ביהודה ושומרון. 


בשבוע שעבר בג"ץ דחה עתירה בדרישה לבטל את צווי ההריסה נגד המבנים שבמאחז המוגדר כשטח צבאי סגור מזה כמה חודשים. גורם ביטחוני אמר בתגובה על הפינוי: "כל ניסיון לפגוע בכוחות הביטחון המבצעים את עבודתם לפינוי והריסת המבנים – ייענה באפס סובלנות ובנחישות". מנגד, מסרה מזכירות יצהר: "אנו מגנים את הרס בתי המשפחות ודורשים מהכוחות להימנע מפתיחת מעגל אלימות".

בתוך כך, צבי סוכות, מפעילי יצהר, הביע ביקורת על המהלך. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב הוסיף: "זה תג מחיר שמטרתו לנקום בנריה זארוג, שהיה עצור מנהלי והפר את הצו. למחבל מברקן שרצח הורסים רק את החדר בבית המשפחה, ליהודים הורסים את כל הבית – ואת הבית של השכנים. אנשים פה לוקחים את זה קשה".

עוצמה יהודית בתגובה לפינוי גבעת קומי אורי: "בזמן שמערכת הביטחון גוררת רגליים בהריסת בתי מחבלים ומלבינה בנייה ערבית לא חוקית בכל רחבי יהודה ושומרון, היא מגלה מוטיבציית שיא בהריסת בתי יהודים. אנו קוראים לשר הבטחון בנט – עצור עכשיו את המדיניות החמורה הזו – זה בידיך".

השר בצלאל סמוטריץ' אמר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב בתגובה להריסות: "חבל ומיותר. אני קורא לשר בנט להפסיק עם ההריסות במגזר היהודי ולפתח את ההתיישבות".

המתיחות בין כוחות הביטחון לתושבי יצהר: בחודש שעבר דווח כי מפקד החטיבה המרחבית שומרון, אלוף משנה שגיב דהן, הודה בשיחה עם תושבי יצהר כי חיילים מפחדים להיכנס ליישוב. בשיחה פתוחה שנמשכה כמה שעות טען דהן שבוצעו טעויות במעצר נריה זארוג ואמר על לוחמי מג"ב שהוצבו בגזרה: "הם גמורים, אבל גם הם לא טמנו ידם בצלחת".

"הדבר שהכי מטריד אותי שזה שהחיילים מפחדים. אני לא מוכן, ואני חושב שזה מצב בלתי מתקבל על הדעת שחייל יחשוש לגופו ולחירותו כשהוא מסובב ביצהר", אמר דהן. "יש קו אדום שצריך תמיד להימתח בצורה ברורה – אנחנו לא הופכים את החיילים שלנו לכלי במשחקי הזה".