אסדת לווייתן
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

"התפתחות חשובה": החלה הזרמת גז טבעי מישראל למצרים

שרי האנרגיה של המדינות הודיעו על המהלך שיוצג היום בפורום הגז המזרח תיכוני בקהיר • הצעד יאפשר לישראל לייצא חלק מהגז לאירופה דרך מצרים
עמיחי שטיין
15 בינואר 2020
08:29

החלה הזרמת הגז הטבעי מישראל למצרים, ימים אחרי תחילת ההזרמה לירדן: שרי האנרגיה של המדינות הודיעו היום (רביעי) על המהלך שיוצג היום בפורום הגז המזרח תיכוני בקהיר, וציינו כי מדובר בהתפתחות חשובה שתשרת את האינטרסים הכלכליים של שני הצדדים. צעד זה יאפשר לישראל לייצא חלק מהגז לאירופה דרך מצרים.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר לאחר ההודעה כי "זהו יום חג למדינת ישראל. השת"פ בין ישראל למצרים בתחום האנרגיה והגז בתחום של עשרות מיליארדי דולרים הוא הראשון מסוגו מאז נחתם הסכם השלום בין המדינות לפני 40 שנה". 

שטייניץ ייפגש היום עם עמיתו המצרי טארק אל מולא במהלך כינוס של פורום הגז המזרח תיכוני בקהיר – שם יודיעו על המהלך. בתחילת החודש פורסם כי נציגי ישראל קפריסין ויוון חתמו על הסכם להקמת צינור הגז איסט־מד (East-Med), לייצוא גז טבעי ממאגרי הגז הימיים של ישראל וקפריסין למדינות אירופה. במעמד החתימה שנערך באתונה נכחו מטעמה של ישראל ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה שטייניץ.

ראש הממשלה נתניהו אמר בטקס כי זה יום גדול לישראל ההופכת למעצמת אנרגיה. "חתמנו על הסכמי אספקה עם שכנים רבים, זה מחזק את הכלכלה", אמר נתניהו. הוא הוסיף: "אנחנו קוראים לכל מדינה נוספת שרוצה להצטרף להסכם – להצטרף".

אורכו הכולל של הצינור המתוכנן הוא כ־1,900 קילומטרים. כרבע ממנו יונח ביבשה, והשאר בים. עלותו של המיזם הוא כ-6 מיליארד אירו, והוא צפוי להסתיים להיבנות בתוך חמש שנים. קודם לחתימת ההסכם קיים נתניהו פגישות עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס ועם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס.