ספרייה בירושלים
צילום: נועם ריבקין פנטום, פלאש 90

"דוברי העברית עצלנים": מה מעצבן את שדרניות העבר של קול ישראל

שמירה אימבר וכרמית גיא בכאן רשת ב על המילים שיש לדעתן להשמיד ואילו צירופים הן אוהבות לשמוע | יום השפה העברית
קלמן ליברמן
15 בינואר 2020
10:52

לכבוד יום השפה העברית: שמירה אימבר, לשעבר שדרנית בקול ישראל; וכרמית גיא, סופרת, לשעבר עורכת ומגישה בקול ישראל, בריאיון על השפה העברית, מספרות היום (רביעי) לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן על מטבעות הלשון שיכולים להוציא אותן מדעתן.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

גיא מספרת על מה עשוי להוציא אותה משלוותה בשפה העברית: "לא אדבר על טעויות אלא על מטבעות לשון. 'צריך לומר', 'צריך לומר ש', אם אתה צריך לומר – תאמר, אל תגיד שאתה צריך לומר. מה שעוד יותר מעלה לי את הסעיף זאת המילה 'בעצם'. כל דיווח נשמע כך: ראש הממשלה, בעצם, נתניהו, בעצם, הלך לאן שהלך ואמר בעצם וכו' וכו', 40 פעמים 'בעצם', אין לזה שום קשר לשום דבר.

"בשלב הזה אני מתחילה לצרוח. אותו הדבר עם המילה 'למעשה'. בדיווח עיתונאי אם אתה אומר 40 פעמים את המילה 'בעצם' אתה כבר לא מבין למה מתייחס ה'בעצם'. עליתי לשידור כדי לפתוח במבצע של השמדת המילים 'בעצם' ו'למעשה'.

"מי שנוסע בתחבורה ציבורית, כשהוא אומר שהוא חייב 'לבצע תיקוף לכרטיס' אני משתגעת, למה לא פשוט 'לתקף'? זה בדיוק אותו הדבר"

אימבר הוסיפה: "אני שונאת את גישת הסגול לבניין הפעיל. את כל ה'הרגשתי', שונאת ממש. לא רק בגלל שזה צורם לי אלא בגלל שאני יודעת שזה מעצלנות של הפעלת מערכת הדיבור, כי יותר קשה להגות חיריק מאשר סגול. אני גם שונאת את המילה 'ביצוע'. אבא שלי, שהיה בלשן, שנא את האות צדי, כשהייתי מגישה ב'קול המוזיקה' הייתי מנסה להימנע מהמילה 'ביצוע'".

"מי שנוסע בתחבורה ציבורית, כשהוא אומר שהוא חייב 'לבצע תיקוף לכרטיס' אני משתגעת, למה לא פשוט 'לתקף'? זה בדיוק אותו הדבר", חיזקה את טענותיה גיא והוסיפה טרוניה: "פעם הייתה יותר הקפדה. רות אלמגור היא באמת הכוהנת הגדולה. אבל בעבר הייתה יותר הקפדה על העברית. אני כבר לא מדברת על ההגייה".