לאה גולדברג, בשנת 1946
צילום: דוד אלדן, לע"מ

"חבל שהיא לא זכתה לכבוד שהיא מקבלת היום עוד בחייה"

במלאת חמישים שנה לפטירתה של המשוררת לאה גולדברג, סיפר מנהל עזבונה, עו"ד יאיר לנדאו, על היכרותו רבת השנים עם "הדודה לאה". "כשראיתי שיש שאלות עליה בבחינות בגרות, הבנתי שהיא לא דודה אלא יוצרת גדולה"
בחצי היום
15 בינואר 2020
15:52

"אני מתגעגע אליה מאוד, במיוחד לקול שלה שהיפנט אותי", כך סיפר היום (רביעי) עורך הדין יאיר לנדאו, בריאיון לאסתי פרז בן עמי בכאן רשת ב. הריאיון התקיים במלאת חמישים שנה לפטירתה של לאה גולדברג, שלנדאו משמש כמנהל עזבונה ויו"ר העמותה להנצחתה ולהנצחת יצירתה מאז 1982. גולדברג כתבה ספרי ילדים רבים בהם "דירה להשכיר" ו"איה פלוטו", נוסף למאות שירים כמו "משירי ארץ אהבתי", "ימים לבנים", "את תלכי בשדה" ו"זה מכבר".

מאלברשטיין עד בוסקילה: מי שר את גולדברג טוב יותר?

בריאיון סיפר לנדאו על היכרותו הארוכה עם המשוררת. אמו של לנדאו, מינה, היתה חברה קרובה של המשוררת מאז ילדותן המשותפת בקובנה שבליטא. "היות ולא היו לה ילדים, היא התייחסה אליי ואל אחותי ענת כמו אל ילדיה", אמר לנדאו.

"בהתחלה התייחסתי אליה כאל דודה" לנדאו סיפר. הוא הוסיף שכשהיה בן ארבע קיבל ספר שכתבה גולדברג והקדישה לו, בשם "סיפור על יאיר". "יותר מאוחר כשראיתי שמלמדים 'לאה גולדברג' בספרות ושיש שאלות עליה בבחינות בגרות, הבנתי שהיא לא דודה אלא יוצרת גדולה", אמר לנדאו.

לנדאו הוסיף שכשגולדברג חלתה "היא ביקשה שאחרי שתלך לעולמה, שאמא שלה, צילה, תטפל בעזבון שלה ושאני אהיה הבא בתור". ואכן, בשנת 1982 לאחר פטירתה של האם, נכנס לנדאו לתפקיד זה, שאותו הוא ממלא עד היום. 

"חבל שהיא לא זכתה לכבוד ולאהבה שהיא מקבלת היום מכל שורות הציבור בארץ, עוד בחייה", אמר לנדאו. הוא ציין ש"אפילו את פרס ישראל נתנו לה אחרי מותה". "היצירה שלה כל כך אקטואלית, עד כדי כך שאני כל שבוע מקבל שלוש-ארבע פניות ממלחינים צעירים שרוצים להלחין את היצירה שלה", הוסיף. עוד אמר לנדאו כי "בעיניי זה פלא ספרותי איך היצירה שלה היום היא בעוצמה כזאת, כאילו שהיא נוכחת איתנו בכל רגע ורגע".

האזינו לריאיון המלא עם עו"ד יאיר לנדאו בכאן רשת ב