ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מאמץ אחרון לאיחוד: נתניהו נפגש עם בנט ופרץ

יו"ר הימין החדש נפגש עם יו"ר הבית היהודי, ובפוסט חריף בפייסבוק שפרסם במהלך הפגישה תקף בחריפות את בן גביר: "לא אכלול ברשימה שלי מי שמחזיק בסלון ביתו תמונה של אדם שרצח 29 איש חפים מפשע, זה מובן מאליו" • בן גביר בתגובה: אסיר את התמונה • נתניהו זימן את פרץ ובנט ללשכתו במאמץ אחרון
מיכאל שמש ויערה שפירא
15 בינואר 2020
18:03
עודכן ב 22:28

פיצוץ במגעים לאיחוד בימין, נתניהו במאמץ אחרון: אחרי שיו"ר הימין החדש נפתלי בנט הבהיר כי לא יחבור לבן גביר, ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן ללשכתו את בנט ואת יו"ר הבית היהודי רפי פרץ. הרב חיים דרוקמן, מבכירי הרבנים של הציונות הדתית, הוזמן גם הוא לפגישה. בבית היהודי שוקלים להצטרף לבנט ושקד ולהותיר את בן גביר מאחור.

שידור חי בכאן רשת ב


מוקדם יותר, שעות ספורות לפני המועד האחרון להגשת הרשימות לבחירות לכנסת ה-23, נפגשו בנט ופרץ. בחשבון הפייסבוק שלו, שפרסם תוך כדי הפגישה, הבהיר בנט כי לא יכלול את רשימת עוצמה יהודית: "לא אכלול ברשימה שלי מי שמחזיק בסלון ביתו תמונה של אדם שרצח 29 איש חפים מפשע. זה כל כך מובן מאליו, שאני נדהם שאני נדרש להסביר זאת בכלל". בן גביר הודיע בתגובה כי יסיר את תמונת גולדשטיין, אך הפגישה בין בנט לפרץ הסתיימה בחוסר הסכמה מוחלט.

"דמיינו חבר קונגרס אמריקני שהיה תולה על קיר ביתו תמונה של מי שרצח עשרות יהודים בבית כנסת בזמן התפילה", המשיך בנט בפוסט החריף. "זה נשמע לכם הגיוני? לא אכפת לי כמה ילחצו עליי. זה בכלל לא עולה על דעתי. זה לא יקרה. זו החלטתי הסופית".


לטענת בנט, בן גביר ומפלגתו מחזיקים בקו אידיאולוגי הפוך משלו. "במקום לבנות, שוברים. במקום לתקן, מתפרעים", כתב. "זו תפיסה של בוז עמוק למדינת ישראל ולמוסדותיה. זלזול במפקדי צה"ל ובאנשי כוחות הביטחון. לתפיסתם, אלימות זה בסדר. להעביר סדנאות לפורעי חוק כיצד להתל בחוקרים זו ברכה. זה איום ונורא. לא שבנו מהגלות לארץ ישראל בשביל לחיות כמו מיליציות פרועות שעושות דין לעצמן. זה לא ימין. זו אנרכיה. לטעמי אין הבדל בין עברייני תג מחיר שתוקפים חיילים לבין עברייני השמאל האנרכיסטי שזורק אבנים על חיילי צה"ל בגדר".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

"אכן, יש פלונטר פוליטי", המשיך בנט. "אך יש לכך פיתרון פשוט ומיידי: שראש הממשלה יזמן אליו את ידידי הרב רפי פרץ, יסייע לו להצטרף אלינו, ושיקרא לבן גביר להסיר את התמודדותו לכנסת. אם רה"מ יצליח, הימין לא יאבד אף קול. אם בן גביר יחליט בכל זאת לרוץ, ראש הממשלה יבהיר לציבור שהפעם אין לבן גביר שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה. זה בידי ראש הממשלה, ורק בידיו. הקריאה של הליכוד כלפיי להכניס לרשימה בהנהגתי את בן גביר אינה ראויה. חבריי בליכוד—אם אתם כל כך רוצים אותו, שריינו אותו אצלכם".


בן גביר הגיב לדברים ובפוסט משלו בפייסבוק הוא כתב: "הסברתי אינספור פעמים כי אני נגד פגיעה בחפים מפשע. אני מודיע כי לטובת האחדות וניצחון הימין בבחירות אני מסיר את התמונה בסלון". בעבר הבהיר בן גביר כי אין בכוונתו להסיר את התמונה, ואף אמר כי "הוא רופא שהציל חיים. אני לא תומך בהרג ערבים, אלא באהבת ישראל". הערב אמר בשיחה עם כאן חדשות: "הסרתי את התמונה, אין לי כוונה להכניס יותר מצלמות לסלון שלי".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו מפעיל לחץ כבד על בנט ועל סמוטריץ' כדי שיתאחדו עם הרשימה של פרץ ואיתמר בן גביר. אתמול דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי המפגש בין נתניהו לשר בנט היה מתוח וכי הדברים הגיעו עד כדי איומים מצדו של נתניהו. סמוטריץ׳ ביקש מראש הממשלה לשכנע את פרץ לפרק את השותפות עם בן גביר – אך נתניהו סירב בתוקף ודרש לכלול את בן גביר ברשימת הימין המאוחדת.

לכל העדכונים מהמערכת הפוליטית: