תיעוד יירוט התקיפה בדמשק, אתמול

דיווח: התקיפה בסוריה אמש כוונה לבסיס חדש שאיראן בנתה

הבסיס האיראני נפגע ומספר כלי רכב הושמדו. לפי הדיווח שהתבסס על "מקורות יודעי דבר", הועבר ציוד לבסיס החדש דרך שדה התעופה. ההערכות הן שהתקיפה כוונה נגד אמצעי לחימה מתקדם שהובא מאיראן
רועי שרון ומשה ברקוביץ'
15 בינואר 2020
20:23

העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" דיווח היום (רביעי) שהתקיפה שיוחסה לישראל אמש בשדה התעופה T4 במרכז סוריה כוונה לבסיס חדש שאיראן בנתה במקום. עוד דווח כי הבסיס האיראני נפגע ומספר כלי רכב הושמדו. לפי הדיווח שהתבסס על "מקורות יודעי דבר", הועבר ציוד לבסיס החדש דרך שדה התעופה.

בעיתון העריכו כי התקיפה בוצעה מהמרחב האווירי העיראקי או מהמרחב האווירי הסורי. אתמול טען המשטר הסורי שמטוסי חיל האוויר תקפו את שדה התעופה מאזור א-תנף, הבסיס האמריקני שנמצא בקרבת הגבול עם עיראק.


ההערכות הן שהתקיפה כוונה נגד אמצעי לחימה מתקדם שהובא מאיראן. מדובר בהתקיפה הראשונה שישראל לכאורה מבצעת מאז חיסול מפקד כוח קודס קאסם סולימאני, והיא סוג של מבחן לקראת המשך התקיפות בסוריה. בישראל ימתינו לראות אם מחליפו של סולימני ינקוט במשוואה ששרטט קודמו, כלומר האם אחרי תקיפה עם נפגעים תבוא תגובה נגד ישראל. אתמול פרסם אמ"ן המלצה לפיה יש להגביר את התקיפות נגד יעדים איראניים ולפגוע בחיילים איראנים.

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח הבוקר כי בתקיפה נהרגו לפחות שלושה מאנשי המיליציות הפרו איראניות או איראנים. מספר ההרוגים, לפי הדיווח, עשוי לעלות מכיוון שישנם פצועים ומידע על הרוגים נוספים.

הטלוויזיה הסורית דיווחה אמש שהתקיפה בשדה התעופה בוצעה באמצעות מטוסי קרב, ורוב הטילים יורטו. בשנים האחרונות יוחסו לישראל תקיפות באזור זה, המפורסמת שבהן התרחשה באפריל 2018, אז הותקף שדה התעופה וכתוצאה מכך נהרגו 14 אנשי צבא, בהם שבעה ממשמרות המהפכה של איראן.

בתוך כך, כלי תקשורת באלבניה דיווחו כי שני דיפלומטים איראנים יגורשו מהמדינה בעקבות הקשרים שלהם עם מפקד כוח קודס קאסם סולימאני שחוסל על ידי ארצות הברית. ההערכה היא כי שני הדיפלומטים, יועץ בשגרירות ונספח התרבות, היו למעשה חברים בכוח קודס והיו שותפים לתכנון הפיגוע בשגרירות ארצות הברית בבגדאד.

גורם בממשלת אלבניה אמר לכאן חדשות: "השניים גורשו בעקבות איום על בטחון המדינה. הם ביצעו פעולות שהפרו את מעמדם הדיפלומטי. בנוסף לכך, מדובר גם בתגובה לאיום של המנהיג העליון האיראני חמינאי בשבוע שעבר על אלבניה. חמינאי כינה את אלבניה "מדינת רשע קטנה" המאפשרת לאמריקנים להיפגש עם אויבנו".