טראמפ, ארכיון
צילום: אי-פי

ארה"ב: הליך ההדחה של טראמפ עבר לסנאט

ההליך בבית הנבחרים מסתיים באופן רשמי • השלב הבא – הליך משפטי בסנאט, שבו יש לרפובליקנים רוב
נתן גוטמן ומתי ברנהרט
15 בינואר 2020
23:20
עודכן ב 01:44

כתב ההדחה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נחתם והועבר הלילה (חמישי) רשמית מבית הנבחרים לסנאט. בשעות אחר הצוהריים (שעון ישראל) יוצגו סעיפי האישום בסנאט ונשיא בית המשפט העליון האמריקני ג'ון רוברטס יצהיר אמונים כשופט בתהליך ההדחה.

בנוסף, ישביע רוברטס את הסנאטורים כמושבעים במשפט ההדחה, שצפוי להיפתח בסנאט ביום שלישי, עם הקראת כתב ההדחה ודיון בהליכים באפשרות לזמן עדים לדיונים. חברי המפלגה הרפובליקנית מנסים למנוע את האפשרות לזמן עדים.

כדי לאשר את הדחת הנשיא יש צורך ברוב של שני שלישים מהסנאטורים. לרפובליקנים יש רוב בסנאט ואין כרגע תרחיש שבו יהיה רוב נדרש של תומכים בהדחת הנשיא.

סעיפי ההדחה נגד טראמפ ניצול לרעה של כוחו של הנשיא ושיבוש עבודת הקונגרס. נשיא ארצות הברית מואשם בכך שבשיחה עם נשיא אוקראינה ולודומיר זלנסקי ובמגעים שקיימו מקורביו עם האוקראינים, הוא התנה העברת סיוע צבאי אמריקני למדינה בכך שאוקראינה תפתח בחקירה נגד האנטר ביידן, בנו של סגן הנשיא לשעבר ג׳ו ביידן - המתמודד בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות.

השאלה הראשונה שתעלה במשפט ההדחה היא אם יותר לצדדים לזמן עדים. הדמוקרטים מבקשים לזמן את היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג׳ון בולטון ובכירים אחרים. המנהיגות הרפובליקנית מתנגדת לכך, אולם ייתכן שיהיו עריקים בצד הרפובליקני שיצביעו בעד מתן אפשרות לזמן עדים.